22.12.2017 01:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Siemens’ten Gebze’ye yeni fabrika yatırımı

Kocaeli Gebze’ye Alçak Gerilim Şalt Cihazları Fabrikası açan Siemens’in, bölgeye yatırım tutarı 65 milyon euro’ya ulaştı.

Fabrikanın açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Helmrich, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker tarafından yapıldı.

Türk ekonomisine doğrudan ve dolaylı bin kişi istihdam sağlayacak olan fabrikada, kontaktör ve aksesuarları, aşırı akım rölesi, otomatik sigorta, otomatik şalter aksesuar ve aksam parçalarının üretimi yapılacak.

Açılışta konuşan Hüseyin Gelis, “Entegre üretim tesislerimizin yatırım tutarı faz II olarak planladığımız fabrikamızla birlikte 65 milyon euro’ya ulaştı” dedi. Gelis, 150 bin metrekare alana kurulu olan Siemens Entegre Üretim Tesisleri’nin Siemens’in dijitalizasyon ve otomasyon uzmanlığının önemli bir örneği olduğunu söyledi.

Talebe hızlı cevap

Yeni fabrika yatırımının Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik gelişimi için yürütülen, kesintisiz çalışmaların sonuçlarından biri olduğunu da belirten Gelis, “Siemens, Cumhuriyet Dönemi’ndeki ilk fabrikasını 1928’de Eskişehir’de açmıştı. Bugün ise burada son teknolojiyle donatılmış yeni fabrikamızın açılışını gerçekleştirdik. Faz II yatırımı olarak planladığımız yeni Alçak Gerilim Şalt Cihazları Fabrikamızın üretim teknolojisi ve kapasitesi pazardan gelecek her türlü talebe en hızlı cevabı verecek şekilde tasarlandı.

Dijitalizasyon kapsamında Gebze’de geliştirdiğimiz yenilikçi çözümlerimizle üretim süreçlerini iyileştiriyor, kurumlara avantaj sağlıyoruz” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5