Siirt

Yerel Haber
10 Kasım 2017 - 12:24

Siirtli Taksicinin ‘Beneklimelek' Mutluluğu

Türkiye’de ilk kez görülen kelebek türünü fotoğraflayan ve bunu “Siirt beneklimeleği” olarak adlandıran taksici ve doğa fotoğrafçısı Nihat Kaymaz, kelebeği ilk defa görüntülemekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

IHA

Siirt’te 10 yıldır taksicilik yapan ve 2 yıldır da doğada kelebekleri fotoğraflayan Nihat Kaymaz (50), geçtiğimiz yıl Türkiye’de varlığı bilinen ancak fotoğraflanmayan "beyazöncü" kelebeğine rastladı. Bir grup doğa fotoğrafçısıyla geçtiğimiz günlerde Botan Vadisi’ne çıkan Kaymaz, bu kez de başka bir kelebek türüne rastladı. Kaymaz, fotoğrafını çektiği kelebeği Trakel.org adlı kelebek sitesine tanım için yükledi. Yüklenen fotoğraftaki kelebeğin Suriye ve Irak bölgelerinde kaydı bulunan ve daha önce Türkiye’de görüldüğüne dair hiçbir bilgi bulunmayan bir türe ait olduğu kanaatine varıldı. Böylece "Siirt beneklimeleği" adı verilen Pontia glauconome türü, Türkiye’de kaydedilmiş kelebek çeşitleri arasına eklenmiş oldu.


Doğa fotoğrafçısı Kaymaz, ilk kez 2016 yılının Ekim ayında yine Botan Vadisi’nde kelebek fotoğraflarken yeni bir türe rastladığını aktardı. Kaymaz, "Türkiye’de ilk kez 2016 yılında ’beyazöncü’ adlı kelebeği kayıt altına almak bana nasip oldu. Bu kez de farklı bir türle karşılaştık. İngilizce ismi ’Pontia glauconome’ yani ’çöl beyazı’. Bu tür şuana kadar Türkiye’de görüntülenmemişti, bilgileri dahi yoktu. Bu da bana nasip oldu ve ismini de ’Siirt beneklimeleği’ olarak kaydettim. Türkiye’de ilk kayıtları bana ait. Onu bulduğuma çok mutlu oldum. Bugüne kadar Siirt’e ait 114 tür kelebek çeşidini görüntüleyip kayıt altına aldık" dedi.

SiirtYerel Seçim Sonuçları

Siirt Hava Durumu

1°CŞİMDİPAZARTESİ
Siirt Emlak İlanları
Aradığınız Evi Hemen Bulun!
Ara
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.