Sık sık kullandığımız kelimeler nereden geldi?

Kimi zaman bir diziden, kimi zaman karikatürden etkilenerek dilimize kattığımız kelimeler vardır. İster istemez gün içinde kullandığımız bu sözcüklerin nereden geldiğini biliyor muyuz? Gelin araştıralım, belki işin içinden çıkabiliriz…

Sık sık kullandığımız kelimeler nereden geldi?

Hacı

Hacı

Eskiden haca gidenler için kullanırdık bu kelimeyi. Sonra ne olduysa herkes için kullanmaya başladık. Birine seslenirken “Hacı hooop bak hele” diyoruz. Ben sen son Geniş Aile dizisinde kullanıldığını hatırlıyorum ama oradan mı çıktı çok emin değilim.

Aga

Aga

Şu sıralar çok yok ama yine de dillere yerleşen bir söz. Ekmek Teknesi’nde Kıl karakterinin “İyi de aga kafama bir şey takıldı” demesinden çıkmış olması muhtemel.

Millet aç aç

Millet aç aç

Yiğit Özgür’ün literatüre soktuğu onlarca kelimeden biri. Bir olayda sıkıştığınız zaman kullanabileceğiniz bir söz. Lakin çok işe yaramaz ona göre haberiniz olsun.

Tutmayın küçük enişteyi

Tutmayın küçük enişteyi

Ortada bir tartışma var ve olay sizden bağımsız. Dalga da geçmek istiyorsunuz tartışanlarla. O anda söyleyin gitsin. Tosun Paşa’dan efsane bir söz öbeğidir kendisi. Devamında da “Salıverin gitsin” derseniz tadından yenmez.

Sıkıntı yok

Sıkıntı yok

Nargile kafelerin vazgeçilmez unsurlarından biri de ‘sıkıntı yok’ kelimesidir. Nargile içip, karşısındaki kişinin derdinin dinleyen ya da bir işi hallettiğini söyleyen karakterimiz sıklıkla söylüyor.

Ortağım

Ortağım

Yine Geniş Aile’nin kattığı bir kelime. Gereksiz Ulvi tarafından sıklıkla sevgilisi Sevim’e ve Cevahir’e seslenirken kullandığı bir kelime. İnsan sevgilisine neden böyle der ki?

Oha falan oldum

Oha falan oldum

Avrupa Yakası’nın tiki kızı Selin’in kullanıp insanları deli ettiği bir sözcüktü. Bir dönem baya bir kullanıldı. Tekrar gündeme gelememesi dileğiyle.

Kim kimi koparıyor!

Kim kimi koparıyor!

Değeri bilinmeyen filmlerden Kolpaçino’da efsane sahnelerden birisi. Ekrem abinin sonunu getiren söz oldu. Zaten ağzından çıkan son sözcükler oldu.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak