Sıla Gençoğlu'nun saçlarıyla alıp veremediği ne?

Kadınlar için saçları belki de en önemli aksesuarları denilebilir. İşte Benim Stilim jürisinden tutun da sokaktaki vatandaşa kadar herkes kadınların saçlarına ne kadar önem verdiğini gayet iyi biliyor. Mutsuz bir kadın mutlu olmak istediğinde değişime önce saçlarından başlar. Klişeleşmiş bir cümle gibi gelse de gerçekten de doğrulu payı gayet yüksek olan bir cümle bu. Peki söz konusu saç ve değişim olunca Türk ünlülerden aklınıza kim geliyor?

Sıla Gençoğlu'nun saçlarıyla alıp veremediği ne?

Elbette Sıla!

Elbette Sıla!

Sizi bilmiyoruz ama bizim için ilk olarak elbette Sıla geliyor. Sıla Gençoğlu yani.

Platin sarısıyla tanındı

Platin sarısıyla tanındı

Yıllar önce Kenan Doğulu'nun vokalistiyken kısacık platin sarısı saçlarıyla tanınmıştı, bilinmişti. Ardından 2007'de kendi adını taşıyan ilk albümde uzun ve daha koyu bir sarıya bürünmüştü.
 

Beresi gözümüze çarptı

Beresi gözümüze çarptı

'...dan Sonra' klibinde ve yine o ilk albüm için çekilen fotoğraflarda sıklıkla bereyle karşımıza çıktı Sıla. 2008 yazında Ciclon grubuyla ortak 'Shaker' projesinde 'Yaz Geliyor Heyoo' ile bu kez tekrar sapsarı saç ve bronz ten seçimiyle karşımızdaydı. Çok değil, bir yıl sonra 'İmza' adını verdiği ikinci albümünde kısa ve koyu renkli saçlarıyla karşımıza çıktı.

Kısalttı

Kısalttı

'Sevişmeden Uyumayalım'da düz, 'İnşallah'da kıvırcık ama ille de kısa saçlarıyla izledik onu. 'Yara Bende' ve 'Bana Biraz Renk Ver' kliplerinde ise uzun ama yine koyu saçlarını gördük. 2010 yazına damga vuran 'Alain Delon'da bonus olmayı bile denedi.

Kızıl tonlar

Kızıl tonlar

Uzun bir süre bu şekilde kullandı saçlarını Sıla. İstikrarlı bir yükseliş grafiği de yine tam olarak bu dönemde başladı. 'Konuşmadığımız Şeyler Var' adını verdiği üçüncü albümünde biraz kızıl tonlara kaçsa da yine koyu renge geri döndü.

Simsiyah değil

Simsiyah değil

Koyu derken simsiyahtan bahsetmiyorum, koyu kahve tonlarında gezindi. Uzundu ve uzun bir süre de uzun kalmaya devam etti.

'Aslan Gibi'de kıvırcıktı

'Aslan Gibi'de kıvırcıktı

'Vaveyla'da da büyük değişikliğe gitmedi, biraz daha dalgalandı saçları hepsi o kadar. 'Aslan Gibi' klibindeki kıvır kıvır halleri ise hala akıllarda.

Kahvenin tonu açıldı

Kahvenin tonu açıldı

Ardından 'Yeni Ay' geldi, önce orta boy kullandı sonra kademeli olarak kısaltmaya başladı. Ve yavaş yavaş koyu tonlardan vazgeçip açık kahveye doğru yolculuk başladı.

Uçları sarı, dipleri koyu

Uçları sarı, dipleri koyu

'Afitap'la karşımıza çıktığında o artık uçları platin sarısı, dipleri koyu bir tondaydı. Saçları her geçen gün daha da sarının en açık tonlarına bulandı.

'Daha fazla ne kadar sarı?'

'Daha fazla ne kadar sarı?'

İlk başta bonusla başladı sonra biraz daha uzattı. "Daha fazla ne kadar sarı?" derken bir de baktık ki Sıla milyonuncu kez saçlarında değişikliğe gitti.

İyice kısalttı

İyice kısalttı

Kademeli olarak saçlarını kısaltmaya, tonu da biraz daha bakır tonlarına çekti. Önce tepki topladı sonra bu haline de sevenleri alıştı.

Hem maskülen hem de feminen

Hem maskülen hem de feminen

Önce kısa küt kullandı. Sonra ona aynı anda hem maskülen hem de feminen bir görüntü veren ve halk arasında 'erkek saçı' diyebileceğimiz modele geçti.

Hızını alamadı

Hızını alamadı

Hızını elbette yine alamadı ve saçlarını hafif de olsa kazıttı. Artık daha ne yapabilir derken son olarak da bu yanları kısa üstleri uzun modelini civciv rengine çevirdi...

O yorulmadı

O yorulmadı

Biliyorum, yoruldunuz. İnanın ben de yoruldum. Ama Sıla her ne kadar 'Yoruldum' dese de yorulmadı.

Onun gibi olan pek yok

Onun gibi olan pek yok

Sıla, saçlarıyla modunu değiştirebilen, röportajlarında sıklıkla bahsettiği o değişkenliğini saçlarındaki değişimle ifade edebilen bir ünlü. Onun kadar sıklıkla imaj çalışması içine giren bir isim pek sayamayız.

Her şey imaj değil

Her şey imaj değil

Her şey elbette imaj değil ama bir yerde de önemli. Biliyoruz ki Sıla yine enteresan bir görüntüyle bizi şaşırtacak.

Mutsuz olduğu için mi?

Mutsuz olduğu için mi?

Peki Sıla mutsuz olduğu için mi bunu yapıyor sizce? Saç modelini ya da rengini sıklıkla değiştirmek gerçekten de mutsuzluk belirtisi mi? Buna asla katılmıyorum.

Radikal kararlar...

Radikal kararlar...

Sıla, yine bir başka röportajında da belirttiği gibi radikal kararlar alabilen, cesur adımlar atabilen bir isim olarak tanınıyor özellikle de ekip arkadaşları arasında. Slow şarkılarındaki başarısına rağmen müzik dünyası onun elektronik soslu pop şarkısı '...dan Sonra' ile tanıdı.

Ters köşeyi seviyor

Ters köşeyi seviyor

Ters köşe yapmayı sevmesi, sürprizli ruh halleri ve sürekli arayış halindeki tutumu onu çekici ve gizemli kıldı. Bu kadar sürprizli bir insan için "Mutsuz, o yüzden saçlarını değiştiriyor" diye yargılamak da fazlasıyla anlamsız kalıyor.

Değişim tutkusu

Değişim tutkusu

Sıla'nın saçıyla bu kadar çok oynamasının altında değişime olan tutkusunun rol oynadığını düşünüyorum. Değişimi çok seviyor.

Korkmuyor

Korkmuyor

Saçını bu kadar sık değiştirmesi onun değişimden korkmadığını vurguluyor aslında. Ve zaten asıl farkını da değişimden korkmamasıyla ortaya koyuyor...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak