Şimdi böyle mi olduk: Ashley Graham'a 'Aman zayıflama' tepkileri

Modellerin, ünlülerin, sanatçıların hayatındaki fiziksel baskılar son bulmuyor. Bu baskıların güçlendiğini bile söyleyebiliriz. Daha önce aynı nedenlerle defalarca gündeme gelen Ashley Graham, artık 'zayıflaması istenmeyen modeller' klasmanına girdi. Hadi bakalım.

Şimdi böyle mi olduk: Ashley Graham'a 'Aman zayıflama' tepkileri

'Biraz kilon falan var çünkü'

'Biraz kilon falan var çünkü'

Estetik yargılarımız fantastik boyutlarda. Güzel ve çirkin, siyah ve beyaz kadar birbirinden ayrıldı. Evrensel güzellik tanımımızın ciddi kalıpları var artık. Şu boy, şu kilo, şu ten, bu göz... Her şey belli. Bunu özellikle kadın bedeni üzerine yapılan tartışmalarda görüyoruz.

Her sektörde olan yargılar; özellikle modellerin, şarkıcıların ve oyuncuların hayatlarının değişmez bir parçası haline geliyor. Kadınlar, bunlarla yaşamaktan fena halde bıkmış durumda fakat gidebilecek pek de bir yerleri yok sanki. Sektörleri onlara zayıflamalarını, kilo almalarını, az yemelerini, çok içmelerini, şunu yapmalarını ve bunu asla yapmamalarını emrediyor.

Böyle yaşanır mı? Siz böyle yaşayabilir miydiniz?

Az rahat bırakın

Az rahat bırakın

Belli beden aralığındaki kadınlar model olurken, onun üstindeki ya da altındakiler için bu durum çok zor örneğin. Yahut Holywood'un geliştirdiği kendi "İyi görünüşlü oyuncu" standartları var. Hepsi eminim ömürlerinden ömür götürüyordur. Bunun en sağlam örneklerinden biri oyuncular arasında Scarlett Johansson, modeller arasında da Ashley Graham'dı.
 

Scarlett Johansson çok mücadele etti

Scarlett Johansson çok mücadele etti

Oyuncu Scarlett Johansson, oyunculuk hayatı boyunca yapımcılardan gelen "kilolusun", "irisin" gibi yorumlarla mücadele etti. Yetenekli, başarılı, ödüllü ve güzel olmak Holywood için yeterli değil. Onların istediği gibi olmalısınız.Ne var ki kendisi, tüm bunları tek tek yıka yıka ilerledi. Hepsini yıprattı ve başarılı oldu. Artık film endüstrisinde yeri sabit.

Bir model olarak 'kilolu' olmak

Bir model olarak 'kilolu' olmak

İlk büyük beden model olarak ünlenen Ashley Graham, kariyerinin erken yıllarında epey zorlandı. Model olmak için gerçekten çabalayan Graham, hiç de hoş olmayan şeylerle karşılaşmış.

'Acilen kiloluluğu bırakmalısın'

'Acilen kiloluluğu bırakmalısın'

“Başvurduğum ajanslar bana kilo vermek zorunda olduğumu söylüyordu ve kendi kendime ‘Neden insanların benim geleceğimi belirlemesine izin veriyorum?’ dedim.” 

Ashley Graham, açık açık ajansların kendisine nasıl davrandığını anlatıyor bu şekilde. Model olmak için kilo vermek zorundasın, öyle mi? Yok ya! Ashley Graham da "Yok ya" demiş işte. 
 

Yol vermiyorlarsa yol açmak

Yol vermiyorlarsa yol açmak

Önünüzde durup sizi engelleyen bir araç karşısında yapmanız gereken şey sağa ya da sola dönmektir. Ashley Graham da öyle yapmış, kendi rotasını belirlemiş. Büyük beden bir model olmak istemiş. Başarılı da olmuş. Şimdi çok tercih edilen modellerden biri.

'Hiç değişme, olur mu?'

'Hiç değişme, olur mu?'

Kendisini kabul ettirdikten sonra ise karşısına çıkan şey, hiç kilo vermesini istemeyen bir kitle olmuş. İnsanlar Ashley Graham'ı kilolu kabul etti ve asla zayıflamasını istemiyor. Öyle olursunuz işte. Öyle kabul etmek zorunda kalırsınız. 

Kilo verdiği yok

Kilo verdiği yok

Graham, son zamanlarda kilo verdiği konusundaki iddialar için de “Bana kilo vermişsin diyenler rahat olsun, bedenim hiç değişmedi. Açıkça söylemek gerekirse son beş yılda kilo vermek yerine daha da fazla kilo aldım. İlk ünlü olduğumda yayınlanan fotoğraflarımla şimdikilere bakınca, şimdi daha kilolu olduğumu söyleyebilirsiniz”  diyor.

Bundan daha komik bir an olabilir mi?


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

 

Bu makaleye ifade bırak