Simge Sağın'ın akülü sandalye şartı, insanların dava anlayışını değiştirmeli

Simge Sağın iftira nedeniyle Cem Aydınlı'ya dava açmıştı. Simge, Aydınlı'nın Otizm Vakfı'na 4 akülü sandalye bağışlaması koşuluyla davasını geri çekeceğini bildirmiş. Kendisine iftira atıldığını düşünen birinin hırs yapıp karşısındaki süründürmek yerine, yardıma ihtiyacı olanlar için işe yarar bir ceza talep etmesi harika. İnsanların birbirine açtığı hakaret davaları için net bir örnek teşkil etmesi gerekiyor. Bazı sınırları aşmayan davalar için müthiş bir yöntem.

Simge Sağın'ın akülü sandalye şartı, insanların dava anlayışını değiştirmeli

Bildiğiniz üzere Instagram ve Twitter kullanıcılarından bazıları fake hesap açınca istediklerini yapabileceklerini zannediyorlar. Özellikle ünlülere hakaret, küfür, beddua edenler, ünlüler tarafından dava ya da ifşa edildiğinde müthiş bir paniğe kapılıyorlar.

Bu davaların çoğu cüzi miktarda para cezası, birkaç haftalık hapis ya da kamu görevi şeklinde sonuçlanıyor. Simge Sağın'ın izlediği yöntem ise bu gibi durumlar için en makulü. Hakaret ettiği ünlü tarafından dava edilince eli ayağı dolaşan davalı, davanın geri çekilmesi için genellikle yalvar yakar ricalarda bulunuyor.

Bugün x ünlüye küfreden biri eğer ceza almazsa yarın bir gün başkasına edecek. Hem onun hayatını karartmayacak hem de cezasız bırakmayacak şekilde yapılabilecek en iyi şey, davayı geri çekmek için bağış yapması olacaktır. Otizm Vakfı, LÖSEV, TEGEV, Kızılay, hayvan barınakları ve daha nice yardım kuruluşunun bağışa ihtiyacı var.

 

Şerden hayır doğurmak

 

 

Kendisine iftira atıldığını düşünen Simge'nin gözünü karartıp 'onu sürüm sürüm süründürmem lazım' düşüncesinde olmaması bu tip davalara örnek oluşturmalı. Çünkü ünlü ya da ünsüz, insanlar genellikle küfür, hakaret ya da iftiranın intikamını almak istiyor.

Küfür sahibi belli sınırları aşmadığı sürece ona dersini vermek için çok ağır cezalar almasını sağlamaya ya da rezil rüsva etmeye pek de gerek yok. Bunu yapınca hıncınızı almış oluyorsunuz ama olayın bütününe bakınca tek bir taraf kârlı çıkmış oluyor, o da hakarete uğrayan kişi.

Yardım kuruluşlarına bağış koşuluyla şikayeti çekince ise, hem hakarete uğrayan kişi ve yardım bekleyenler kârlı çıkıyor.

 

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak