Manisa

Yerel Haber
20 Aralık 2016 - 11:57

Şimşirgil'den 'Fatih Ve Fetih' Konferansı

IHA

Tarihçi Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde gerçekleştirdiği ‘Fatih ve Fetih’ sunumu yoğun ilgi gördü.
Kültür ve Turizm Bakanlığı “GENÇDES” programı kapsamında, Manisa Valiliği, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Manisa Kültür Sanat Tarih ve Turizm Derneği (MAKSAT) ve Şehzadeler Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen “Gençlerle Tarihin İzinde” biyografik konferansı Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde Tarihçi Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in Fatih ve Fetih sunumuyla yapıldı. Konferansa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.
Manisa Kültür Sitesi Lale Salonu’nda gündüz Lise öğrencilerine gerçekleştirilen programın ardından gece halkla buluşan Ahmet Şimşirgil’in programına Manisa Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Özcan Kaplan, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Sudak, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ve gençlerle birlikte çok sayıda Manisalı katıldı.
15 Temmuz’un anılmasıyla ilgili videoyla başlayan programda Ahmet Şimşirgil, Fatih Sultan Mehmet’in hayatını ve İstanbul fethini, Fatih’in bilinmeyen yönlerini ve İstanbul’un fethinden yola çıkarak günümüzdeki olayları anlattı. Şimşirgil “15 Temmuz’da tankların önüne yatan ruh neyse İstanbul’u fetheden ruhta aynıdır” dedi. Konferansın ardından Şimşirgil hayranlarının kitaplarını imzalayıp hatıra fotoğrafı çekildi.
Gündüz ve gece yaklaşık 1000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen programların aralık ayı sonuna kadar Manisa’nın diğer ilçelerinde de devam edeceği ve mart-nisan ayı içinde de ikinci etabının yapılmasının planlandığı öğrenildi.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.