Sınavlara geç kalanların arsızlığı ve bencilliği ne zaman bitecek?

Lise ve üniversite sınavlarını geride bıraktığımız bir yıl daha... Bu sene de değişmeyen görüntüler vardı: Sınava geç kalıp cam kapı yumruklayanlar, bağıra çağıra "Bi' dakika ya bi' dakika" diyenler ve ebeveynleriyle beraber hem suçlu hem güçlü okul bahçelerinde terör estirenler...
 

Sınavlara geç kalanların arsızlığı ve bencilliği ne zaman bitecek?

Sınavın ilk adımı

Sınavın ilk adımı
Her şeyden önce şunu söyleyerek başlayalım, bu sınavlar sınava girdikten sonra başlamıyor. Sınavın ilk adımı sınav yerine zamanında gitmek. Ve bu gerçekten zor bir şey değil.

Sınav geç kalanların çok çok çok azı, belki binde biri gerçekten kendisi dışındaki sebeplerle geç kalıyor. Onları tenzih edelim çünkü durumları gerçekten üzücü.

Fakat geç kalanların büyük kısmı tamamen kendisinin ya da ailesinin ihmali ve sorumsuzluğu yüzünden gecikiyor. Çoğu kişinin bahanesi trafik. Eğer bu sınavı kapıları yumruklayıp ağlayacak kadar önemsiyorsanız trafiği hesaba katmak da sizin sorumluluğunuzda. Ucu ucuna yetişecek kadar riskli saatlerde çıkmak akıl kârı değil. Ve biliyoruz ki o sınava son giriş değil 9:45 ya da 10:00, 12:00 de olsa geç kalanlar olacak.

Evde beklemek yerine sınav yerine yakın bir mekanda beklemek zor olmasa gerek. Sürprizlere mahal vermemek adına bunu yapmak gerekiyor.

Ha sürpriz arıyorsanız nasıl mı davranmalısınız?

Kimse başkasının hatasının cezasını çekmek zorunda değil!

Kimse başkasının hatasının cezasını çekmek zorunda değil!

Yeterince erken çıkmadınız, trafiği hesaba katmadınız, okulu karıştırdınız ya da daha birçok ihmalkârlık... Lütfen siz de, ebeveynleriniz de hatanızı kabullenmeyi artık öğrenin. Çünkü yıllar oldu, sınavın son giriş saatiyle ilgili düzenlemeler geldi fakat hala geç kalanlar oluyor. Bu geç kalanların içinde de mutlaka taşkınlık çıkararak içerideki 'zamanında gelmiş' öğrencileri rahatsız edenler oluyor.

Daha sınavın ilk adımından eleniyorsunuz ve bunun sebebi büyük oranda siz ya da sınavı çok önemseyen aileniz.

Neden sorumluluğunu yerine getirip zamanında orada olmuş insanların hakkını çalıyorsunuz?

Okulun önünde bağırıp çağırarak, kapıya eşya fırlatıp güvenlik görevlilerine onur kırıcı cümleler kurarak kendi suçunuzu neden başkalarına yıkmaya çalışıyorsunuz?

Maalesef hata kabullenmek, hatasının cezasını çekmek bizde pek görülmüyor. Herkes 'hata yapsam nasıl yırtarım, nasıl başkasını suçlayıp kendimi sıyırırım' derdinde.

"Bir senem boşa gitti"
diye başkalarına çemkirmek yerine "Bir senemi çöpe attım" diye özeleştiri yapmak gerekmiyor mu?

Artık önlem alınmalı

Artık önlem alınmalı

Bu arsızlığın, bencilliğin ve toplum yaşamına uymakta zorlananların artık önü alınmalı.

Mesela okul kapılarında kendilerine verilen görevi yapan insanlara hakaret edenlere bazı yaptırımlar uygulanmalı.

Devletin sınavında devletin görevlendirdiği kişilere sırf görevini yapıyor diye, insan kayırmıyor diye kimse hakaret edememeli.

Edince de cezası verilmeli ki, etmeye niyetlenen de vazgeçsin.
 

Bir diğer önlem ise elbette zamanında gelenleri korumak.

Giriş saati dolduktan sonra kimse okul kapılarına dayanıp taşkınlık çıkaramamalı.

Okul kapıları bahçe kapısından itibaren kapatılmalı ve sınıf camlarının dibinde bağıranlara izin verilmemeli.

İnsanlar bencilliği bırakıp sanki sınava sadece kendileri girecekmiş gibi davranmayı bırakana kadar bunu yapmak gerekiyor.

İnsan kalitesi artana kadar bu bencilliğin başka çözümü yok.

Bu makaleye ifade bırak