Sinead O'Connor'u sonunda huzurlu görebilecek miyiz?

1 yıl kadar önce gözyaşları içinde kaydettiği videodan beri pek de sesini duymadığımız müzisyen Sinead O'Connor, şaşırtan açıklamasıyla tekrar sohbet konusu oldu. Sinead O'Connor'un Müslüman oluşu, bitmeyen arayışının çıktılarından biri.

Sinead O'Connor'u sonunda huzurlu görebilecek miyiz?

Bir arayış hikayesi

Bir arayış hikayesi

Zamanı da yaşamı da yatay algılıyoruz. Önümüzün ve arkamızın olduğunu düşünüyoruz. Geçirilen her gün de yürünen 100 metre gibi geliyor bu yüzden. Yaşamı bir yolculuk olarak algıladığımız için o yolculuğa çıkış nedenleri üretmeyi ya da yolculuğu sakin kafayla yapmayı deniyoruz. Hani olur ya, "Akşam yorgun olurum, şimdi uyuyayım sabah gideyim Ankara'ya" der insan, öyle işte. 

Direksiyon başında dinlenmiş olmaya ihtiyaç duyduğumuz gibi, huzur ve sükunete ihtiyaç duyuyoruz. Kimimiz o huzura, sükunete baştan sahip oluyor ve çok da çaba harcamıyor, kimimiz ise bifiil rahatsız, bifiil karıncalanıyor. 

Bu yolculukta O'Connor

Bu yolculukta O'Connor

Müzisyen Sinead O'Connor'unki de bir arayış. Esaslı bir yolculukta üstelik... Epey zorlu, sancılı, tartışmalı, yorucu bir yolculuk bu. Hani "kimseye yaranamadığınızı" hissettiğiniz zamanlar vardır ya, O'Connor'un bütün hayatı öyle; bir türlü yaranamadı. Sürekli eleştirildi, hayatı zorlaştırıldı.

Oysa belli ki, yalnızca huzur arıyor Sinead O'Connor. 52 yaşına girmek üzere olan, bir dönem popüler şarkılara imza atmış bir müzisyen. Arayışı onu en uçlara sürükledi hep. Mutlu olmaya, huzur bulmaya çalışırken hırpalandı. Bu problemi de geçtiğimiz sene yayınladığı ve iyi olup olmadığından izleyen herkesin şüphe ettiği o iç karartıcı videoda bir kez daha gün yüzüne vurdu. Sinead O'Connor, yolun ortasında çırpınıyordu.

Kendi doğruları var

Kendi doğruları var

Sinead O'Connor, linç edileceğini bilmesine rağmen tepkisini göstermekten kaçınmadı hiçbir zaman. İçini rahatlatmanın yolunun bu olduğunu düşündü. Kendi doğrularını savundu. Kimi zaman insanları eleştiremeyeceği kadar kötü durumdaydı, yine de denedi. Dünyayı daha iyi bir yer olması için resmen zorladı, kendisi de bu yolda epey güç durumlara düştü. 

Önce Katolik oldu

Önce Katolik oldu

Türlü kötü alışkanlıkları ve bağımlılıkları hayatını zorlaştırdı. O evreyi atlattıktan sonra ise Katolik Hristiyan olmayı seçti. Çabasının ne yönde olduğu belliydi. Hayatını düzenlemek, huzurlu olmak ve rahatlamak istiyordu. Kendi yolunun fazla karanlık, fazla yokuşlu, fazla engelli göründüğünü fark etmiş olacak ki, hayatını gözden geçirip böyle bir karar almıştı.

Fakat zaman içinde...

Fakat zaman içinde...

Sanatçı dediğiniz kişi zaten pekala hassas olur ve zihnen de ruhen de yorulur. Ancak O'Connor'un yaşadıkları da kendi kendine yaşattıkları da onu çok daha fazla yordu. Zorlandı, hırpalandı ve sonunda psikiyatrik yardım almak zorunda kaldı. Geçtiğimiz sene yayınladığı, sosyal medya hesabında izleyeni zorlayan ve herkesin gözlerini dolduran videoda da belirttiği gibi, o günlerde yanında sadece psikiyatristi vardı. Zor zamanlar geçiriyor ve kendinizi yalnız hissediyorsanız çaresizliğiniz artar. Önünüzdeki yol da hem daha uzun hem daha zorlu gelir gözünüze. 

Yoluna yeni bir viraj ekledi

Yoluna yeni bir viraj ekledi

Sinead O'Connor, bu sancılı süreçlerin ardından geçtiğimiz gün, Müslüman olduğunu açıkladı. İsminin "Shuhada Davitt" (Şüheda Davitt) olduğunu duyurdu, bir de kendi üslubunca ezan okurken bir videosunu paylaştı. Bu, Sinead'in yolunun yeni patikası. Huzuru, mutluluğu, sükûneti hak eden herkesten daha fazla çırpındı ve bu sefer içinin rahatlayabilmesini büyük bir içtenlikle istediği de çok açık. Müslüman olduktan sonra Sinead O'Connor, kendi doğrularını anlatmaya devam ederken yüreğini ferah tutmaya da çalışacak gibi görünüyor. 

Bu makaleye ifade bırak