Sinirden kırdığımız bilgisayar parçaları sanat eserine dönüştü

Bilhassa online oyun oynarken çıldırıp bilgisayarı yumruklayabiliyoruz. Bazen hafif sıyrıklarla atlatsak da, bazen de bilgisayarımıza zarar verip parçalara ayırabiliyoruz. İşte o pişmanlıkla baktığımız kırık parçalar sanatçıların elinde birer esere dönüştü.

Sinirden kırdığımız bilgisayar parçaları sanat eserine dönüştü

Her parça var

Her parça var

Bir bilgisayara ait aklınıza gelebilecek tüm parçalar bu çalışmada yer almış. Kablolar, klavyeler, kırık ekranlar, diskler, sürücüler daha neler neler. 300 farklı bilgisayar kullanılarak yapılan 25 tablo, Adana Olgunlaşma Enstitüsü'nde görücüye çıktı.

2 yıldır devam ediyor

2 yıldır devam ediyor

İki yıldır atıl durumdaki bilgisayarlar toplanarak bu sergiye hazırlanıyor. Kim bilir bu kırık parçalarda nice Counter Strike oyuncuları, nice LoL'cü, nice DOTA'cının hırsı ve siniri vardır. Bu kırık parçaların her biri online oyuncuların kırık kalplerini temsil ediyor aslında...

Konu sergi ve sanat olunca olaya duygusal yaklaşmak şart oluyor tabi.

Öğrenci ve öğretmenler beraber çalıştı

Öğrenci ve öğretmenler beraber çalıştı

Grafik tasarım ve fotoğraf atölyesinden 3 öğretmen, 27 de öğrenci beraber çalışarak bu sergiyi ortaya çıkardı. Aralarında ünlü tabloların yorumları da var. Örneğin Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu ve Albert Einstein'in dil çıkardığı meşhur tablosu yorumlandı.

Einstein'in tablosunda kablolar ve çipler, Kaplumbağa Terbiyecisi'nde ise fareler kullanıldı.

Atık çok fazla

Atık çok fazla

Çalışma çok yaratıcı ve eğlenceli. Fakat teknolojik aletlerden ne kadar büyük oranda atık madde olduğu da böylece anlaşılmış oldu. Özellikle çevre açısından zararlı olan hem plastik hem de radyasyon içeren bu parçalar, birçok yerde sanata dönüştürülmüyor ve şehir çöplüklerine atılıyor.

Doğada çözünmeyen, uzun süreçte de çevreye büyük zarar veren teknoloji atıklarının geri dönüşümü sağlanabilecek şekilde toplanması gerekiyor.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak