Sırrı Süreyya Önder

 • İsim
  : Sırrı Süreyya
 • Soyad
  : Önder
 • Mesleği
  : Sinemacı,yazar,siyasetçi
 • Doğum Tarihi
  : 07.07.1962
  1962-07-07
 • Uyruğu
  : Türkiye
BİYOGRAFİSİ

Türk sinemacı, yazar ve siyasetçi, TBMM 24. Dönem İstanbul 2. bölge HDP milletvekili.
 
Senaristlik, yönetmenlik, sinema oyunculuğu, müzik yapımcılığı ve ulusal basında köşe yazarlığı yaptı. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku (BDP'nin desteklediği bağımsızlar) saflarında katıldığı 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi. 23 Ekim 2013'te Halkların Demokratik Partisi'ne dahil olmak üzere BDP'den istifa etti. 2014 Türkiye Yerel Seçimerinde HDP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı oldu.
 
Yaşam öyküsü
İlk yılları
Sırrı Süreyya Önder, 1962 yılında Adıyaman ilinin merkez ilçesinde, asimile olmuş Türkmen olarak ifade ettiği bir ailede dünyaya gelmiştir. Berber ve arzuhalci olan babası 1970'li yıllarda Türkiye İşçi Partisi'nin Adıyaman kurucusu ve il başkanı olmuştur. Sekiz yaşındayken babası sirozdan ölen Önder, annesi ve dört kardeşi ile dedesinin evine taşındı ve bu dönemde bir fotoğrafçıda çırak olarak çalışmaya başladı. Fotoğrafçılıktan aldığı ücretin ailesini geçindirmeye yetmemesi üzerine 16 yaşını bitirdikten sonra Sıtma Savaş ve Eradikasyon Teşkilatı'na mevsimlik işçi olarak girdi. Milliyetçi cephe hükumeti kurulunca bu işini kaybeden Önder, bir lastik tamirci dükkânı açtı.
 
Eğitim yılları ve siyasi yaşamı
1978 yılında Adıyaman Lisesi'nde öğrenciyken Maraş Katliamı'nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine giren Önder, tahliye olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti. 12 Eylül Darbesi yapıldığında Ankara'daydı. İlk tutuklama furyasında hapse girdi. Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl hapse mahkûm edildi. Açlık grevleri gibi protestoları ve eylemleri nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı.
 
Sinema
Önder, BKM Film tarafından çekilen, senaryosunu da kendisinin yazdığı Beynelmilel adlı filmde ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Muharrem Gülmez'le birlikte yönettiği film, 2006 yılında çekildi ve 2007 Ocak ayında gösterime girdi. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı (gevende) üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır. 2012 yılında F Tipi Film'in yönetmenlerinden biri olmuştur.
 
Yazarlık
Önder, gazeteciliğe Ocak 2010 - Mart 2010 tarihleri arasında BirGün gazetesinde köşe yazıları yazarak başladı. Ekim 2010'dan sonra Radikal gazetesinde, 2011 mayıs-haziran aylarında Özgür Gündem gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.


Sırrı Süreyya Önder biyografisi

Sırrı Süreyya Önder kimdir?

Sırrı Süreyya Önder 07.07.1962 tarihinde doğmuş olup Sinemacı,yazar,siyasetçi olarak görev yapmaktadır.

Sırrı Süreyya Önder kaç yaşındadır?

Sırrı Süreyya Önder 07.07.1962 tarihinde doğmuş olup 53 yaşındadır.

Sırrı Süreyya Önder ne iş yapar?

Sırrı Süreyya Önder Sinemacı,yazar,siyasetçi olarak görev yapmaktadır.

Sırrı Süreyya Önder nerelidir?

Sırrı Süreyya Önder Türkiye vatandaşıdır.

En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.