15 ilçede daha geçersiz oylar sayılacak

AK Parti’nin İlçe Seçim Kurulu’na itirazı üzerine geçersiz oyların tekrar sayılmaya başlandığı ilçelerden 11’inde sayım tamamlandı. AK Parti’nin İl Seçim Kurulu’na yaptığı başvuru üzerine ise 15 ilçede daha geçersiz oyların yeniden sayımına karar verildi.

15 ilçede daha geçersiz oylar sayılacak

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından İstanbul’da AK Parti ilçe teşkilatlarınca geçersiz oyların sayılması yönünde yapılan itirazların ardından oyların yeniden sayım işlemleri üçüncü gününde de devam etti.

AK Parti’nin yaptığı itirazların İlçe Seçim Kurulu’nca kabul edilmesi üzerine Başakşehir, Büyükçekmece, Çekmeköy, Eyüpsultan, Fatih, Tuzla, Sarıyer, Ataşehir, Beykoz, Şile, Bayrampaşa, Ümraniye, Adalar, Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Esenyurt, Üsküdar, Sultanbeyli, Bakırköy ve Esenler’de geçersiz oyların, Çatalca, Silivri ve Kartal’da ise oyların tamamının sayılmasına karar verildi.

Fatih, Beykoz, Başakşehir, Sarıyer, Şile, Adalar, Bayrampaşa, Üsküdar, Esenyurt, Bağcılar ve Büyükçekmece’de sayım işlemleri tamamlanırken, parti teşkilatları sonuçların tutanaklara geçirilmesinin ardından bu bölgelerdeki nöbetlerine son verdi. Sayımın tamamlandığı 11 ilçede Binali Yıldırım’ın oyları 824 artarken, Ekrem İmamoğlu’na 900 oy daha eklendi.

CHP YSK’ya başvurdu

AK Parti’nin İstanbul İl Seçim Kurulu’na yaptığı başvuru üzerine ise 15 ilçede geçersiz oyların yeniden sayımına karar verdi. Karara göre; Küçükçekmece, Pendik, Bahçelievler, Üsküdar, Sultangazi, Kağıthane, Avcılar, Sancaktepe, Güngören, Şişli, Arnavutköy, Beylikdüzü, Beşiktaş, Kadıköy ve Beyoğlu’nda geçersiz oylar yeniden sayılacak.

İl Seçim Kurulu’nun bu kararına itiraz eden CHP, YSK’ya başvurdu. YSK, başvuru üzerine olağanüstü toplandı.

Öte yandan İstanbul İl Seçim Kurulu, Beyoğlu’nda geçersiz oyların yeniden sayılması ve geçersiz oyların tespitinin mümkün olmadığının anlaşılması durumunda, o sandıktaki İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na ilişkin tüm oyların da yeniden sayıma tabi tutulmasını kararlaştırdı.

Nöbet sürüyor

Oy sayımı işlemleri sürerken AK Parti ve CHP üyeleri de bekleyişlerini sürdürüyor. Bağcılar’da oyların bulunduğu kültür merkezinin önünde bekleyen bir polis ile CHP’li yaşlı bir adam arasındaki diyalog dikkatleri çekti. Polis, “İçeride zaten CHP’li yetkililer var. Burada kapının önünde durmanızın bir manası yok” dedi. CHP’li yaşlı adam ise “Ben 65 yaşındayım. Bugüne kadar oylarımıza sahip çıkamadık. ABu kez kaybetmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Maltepe’de tüm oylar sayılacak

Maltepe 2. İlçe Seçim Kurulu, 2 Nisan 2019’da geçersiz oyların, aynı gün verilen başka bir kararla da tüm oyların yeniden sayılmasına karar vermişti. Bu bölgedeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait tüm oy pusulalarının sayımı devam ederken, İstanbul İl Seçim Kurulu 3 Nisan’da verdiği kararla sadece geçersiz sayılan büyükşehir belediye başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının sayılmasını kararlaştırdı. Ancak AK Partinin YSK temsilcisi Recep Özel’in YSK’ya başvurarak, İstanbul İl Seçim Kurulu’nun 3 Nisan tarihli kararının kaldırılarak Maltepe 2. İlçe Seçim Kurulu’nun 2 Nisan tarihli iki kararının gereğinin devam ettirilmesini talep etti. Talep üzerine toplanan YSK, Maltepe 2. ilçe Seçim Kurulunca tüm oyların sayımına fiilen başlanmış olması nedeniyle İstanbul İl Seçim Kurulunun 3 Nisan 2019 tarihli kararının kaldırılmasına, Maltepe 2. ilçe Seçim Kurulunca tüm sandıklarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının tümümün sayılmasına karar verdi.

Karabük'te ayakları kesik, ölü kedi bulunduKarabük’te, ayakları kesilmiş olarak ölü kedi bulundu. Olaya tepki gösteren mahalleli, kedinin işkence yapılarak öldürülmüş olabileceğini düşünürken, polis olayla ilgili çalışma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber