23 Nisan için yoğun program

23 Nisan için yoğun program

ATATÜRK'ün TBMM'nin kuruluşu dolayısıyla çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TRT'nin bu yıl 19'uncusunu düzenlediği Uluslararası Çocuk Şenliği'nin yanı sıra yurtta, yurtdışı temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanacak. TBMM Genel Kurulu özel gündemle toplanacak.
Ankara'daki törenler, TBMM Başkanı Mustafa Kalemli'nin bugün saat 09.00'da Meclis'teki Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başlayacak. Kalemli başkanlığındaki heyet, daha sonra Anıtkabir'i ziyaret ederek Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunacak. Kalemli, Birinci Büyük Millet Meclisi'ndeki anma töreninin ardından, kutlamaları kabul edecek.
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TRT'nin düzenlediği şenliğe 38 ülkeden katılan çocukların temsilcilerini, Çankaya Köşkü'nde kabul edecek. Konuk çocuklar, öğleden sonra da Atatürk Spor Sarayı'ndaki 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği'nin galasına katılacak. Aynı saatlerde, TRT Arı Stüdyosu'nda Dünya Çocukları Barış Forumu toplanacak.
Ankara Valiliği'nce düzenlenecek kutlamalar, 19 Mayıs Stadı'nda, İstiklal Marşı'nın okunması ve göndere bayrak çekilmesiyle başlayacak. Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam'ın konuşmasıyla sürecek törende öğrenciler de konuşma yaparak şiirler okuyacak. Marşların okunması ve tören geçişinden sonra izciler, küçük gruplar ve folklorcüler çeşitli gösteriler sunacak.
Bu arada, öğrenci ve öğretmenlerden oluşan bir heyet Demirel, Kalemli, Başbakan Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Sağlam ve Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu'nu ziyaret edecek.

TBMM Genel Kurulu da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda özel gündemle toplanacak. Genel Kurul'un saat 14.00'deki oturumunda, Kalemli, Erbakan, ANAP Lideri Mesut Yılmaz, DYP Lideri Tansu Çiller, DSP Lideri Bülent
Ecevit, CHP Lideri Deniz Baykal, BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu, DTP Genel Başkan Yardımcısı İsmet Sezgin birer konuşma yapacak.
Kalemli, akşam da TBMM Tören Salonu'nda resmi bir kabul verecek. TBMM ön bahçesinde Türk Halk Müziği sanatçılarıyla Grup Ayna konser verecek ve halkoyunları gösterileri düzenlenecek. TBMM bahçesindeki ses ve ışık gösterileri Emniyet Genel Müdürlüğü'nün önüyle İnönü Bulvarı'ndan izlenebilecek.

Pencereden atlayan kadını yakalamak isterken...Zeytinburnu'nda psikolojik sorunları olduğu belirtilen 32 yaşındaki Fulya B., pencereden atladı. Esnaf İbrahim Türkeli düşen kadını havada yakalamak isterken ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber