Geri Dön

24 Nisan kararına Ankara’dan tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1915 olaylarının yıl dönümü olan 24 Nisan’ı “Ermeni soykırımını anma günü” ilan etti. Skandal karar, Türkiye tarafından çok sert tepkiyle karşılandı.

24 Nisan kararına Ankara’dan tepki

Ermeni derneklerinin koordinasyon konseyi olan Ermeni Organizasyonlar Koordinasyon Konseyi’nin (CCAF) gelenekselleşen yemeğinde konuşan Macron, 24 Nisan gününü “Ermeni Soykırımı anma günü” ilan ettiğini açıkladı. Macron daha sonra bu kararını Twitter üzerinden de duyurdu.

‘Leke süremez’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bir açıklama yaparak, Macron’un açıklamasının şiddetle kınandığını bildirdi.

Sözde Ermeni soykırımı iddialarının hukuki temelinin olmadığını söyleyen Kalın, “Tarihi gerçeklere aykırı, siyasi bir yalandır. Türkiye açısından hiçbir hükmü yoktur. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005 yılında tarihi gerçeklerin aydınlatılması için yaptığı Ortak Tarih Komisyonu kurulması çağrısından kaçanlar, tarihi olayları manipüle etmeye çalışmaktadırlar” dedi.

24 Nisan kararına Ankara’dan tepki
“Geçmişi çarpıtarak tarihten kin, nefret ve husumet çıkarmaya tevessül edenlere asla fırsat vermeyeceklerini” söyleyen Kalın, şunları kaydetti:

“Hiç kimse Türkiye’yi işlemediği bir suçtan dolayı itham edemez ve tarihimize leke süremez. Ülkesinde siyasi sorunlar yaşayan Sayın Macron’un günü kurtarma gayretiyle tarihi hadiseleri politik malzeme haline getirmesini kınıyor ve reddediyoruz.”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da “Cezayir’de yaptığı katliamlar ve Ruanda soykırımındaki sorumluluğu ile tanıdığımız Fransa’nın kibirli politikacılarından alınacak hiçbir dersimiz bulunmamaktadır” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Macron’un açıklamasını kınadığını bildirdi, geçmişte yaşanan acı olayların günlük siyasi hesaplara malzeme yapılmasının, iki toplum arasında yeniden köprü kurulmasına yardımcı olmadığını vurguladı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise “Kararı asla kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

SpaceX "acil durum kaçış sistemi"ni başarıyla test ettiAmerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'te, acil durumlarda astronotların güvenli bir şekilde görev iptali yapabilmelerine olanak sağlayacak kaçış sisteminin testi başarıyla sonuçlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber