‘247 milyon kayıp hayat gerçekten acı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, dün Ümraniye’de Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ni açtı.

‘247 milyon kayıp hayat gerçekten acı’

Yeşilay’ın alkol ve uyuşturucu bağımlıları ile yakınlarına ücretsiz psiko-sosyal, rehabilitasyon hizmeti vereceği merkezin tüm belediyeleri örnek olmasını dileyen Emine Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Bağımlılık, insanının aklını ve ruhunu felce uğratan salgın bir hastalıktır. İnsanı, bedeni ihtiyaçlarının kölesi haline getirir. Bugün kime baksanız, alışverişe, estetik operasyonlara, yiyeceklere, bilgisayar oyunlarına, sosyal medyaya, televizyon dizilerine bağımlı halde yaşıyor. Hiçbir bağımlılığı bir diğerine tercih edemeyiz ama madde bağımlılığı hayatların ışığını söndüren en trajiği. Bugün dünya çapında 247 milyon kişinin uyuşturucu madde kullandığı tahmin ediliyor. 247 milyon kayıp hayat. Gerçekten çok acı. Araştırmalar, Amerika’da madde kullanan kişilerin yüzde 10’luk diliminin 12 yaşında olduğunu gösteriyor. Uyuşturucu kullanımının çok erken yaşlara inmesi, tüm toplumların ortak sorunu. Uyuşturucu madde satışlarının yüzde 10’u internetten, darknet diye bilinen karanlık bir yasa dışı pazar üzerinden yapılıyor. Buradan alışveriş yapan kişilerin yüzde 5’i, karanlık internet pazarıyla tanışmadan önce hiç madde kullanmadıklarını belirtiyorlar. Yasa dışı pazarlara erişiminin önüne geçilmesi için siber suçlarla mücadeleyi mutlaka arttırmalıyız. Bu karanlık dünya, ellerini çocuklarımızın üzerinden çekmeli. Milletçe bir seferberlikle bu işin üstesinden gelmeliyiz.”

Torunlara oyuncak

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak, Ümraniye Belediye başkanı Hasan Can, Prof. Dr. Öztürk, protokol üyeleriyle birlikte kurdele keserek, YEDAM’ın merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Merkezi gezip, danışanların el sanatları ve ahşap atölyesinde gerçekleştirilen çocuk oyuncaklarını inceleyen Emine Erdoğan, “Oyuncakları çok beğendim. Artık torunlara buradan alırız. Plastik olmaması çok önemli” dedi.

Şoför otobüse tutunan çocuğa böyle şiddet uyguladıAntalya’da şehir içi yolcu otobüsü şoförü, araca tutunduğu gerekçesiyle bir çocuğu dövdü. Olay anı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber