3 savcı da beraat etti

Almanya’daki Deniz Feneri e.V.’yi soruştururken görevden el çektirilerek HSYK kararıyla yargılanmaya başlanan cumhuriyet savcıları Yargıtay’daki davalarında beraat ettiler

3 savcı da beraat etti

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. Derneği’nin Türkiye bağlantılarına ilişkin davanın sanıkları eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın yargılanmasına halen başlanmazken, soruşturmayı yürütürken görevden alınan ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararıyla “resmi belgede sahtecilik” ve “görevi kötüye kullanmak” suçlarından haklarında dava açılan savcılar Nadi Türkarslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz beraat etti.
Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ndeki davanın dünkü 5. duruşmasında karar çıktı. Sanıklar ve avukatları ile müştekiler Deniz Feneri davasının asıl sanıkları olan eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın avukatı Hakan Yıldız’ın katıldığı duruşma, Yargıtay Konferans Salonu’nda yapıldı.

Savcılık beraat istedi
Duruşmada esas görüşünü açıklayan Yargıtay savcısı, Türkarslan’ın resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanmak ile Yaren ve Tamöz’ün görevi kötüye kullanmak suçunun yasal unsurları oluşmadığından beraatlerine karar verilmesini istedi.
Türkarslan, son savunmasında, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasal haklarımı kullanmak için bunları açıklamak zorundayım” diyerek, AİHM’ye dava açacağının sinyalini verdi.
Türkarslan, “Benim burada bulunmamın nedeni hakkıyla hukuka bağlı bir soruşturma yapmamdır. (...) Bu soruşturma 100 kere daha bana verilse, 101’in de buraya geleceğimi bilsem hukuk ne gerektiriyorsa aynısını yaparım. Hukuk içinde kaldığım için birileri üzülecek ama pişmanlık da duymuyorum” dedi.
Yaren ise, Yaren, “Neden bu şirket malvarlıklarına el koydum? Evli kadın, evli erkekler hovardalıkta metreslerini ellerinde tutmak için, şirketlere ortak yapmak için zekat paralarını bu şirketlere hisse olarak aktardılar. Niye? Cinsel istismara devam edebilmek için şantaj malzemesi olarak kullandılar” dedi.
Tamöz ise, “Ben bir cumhuriyet savcısıyım. Ben bu mesleğe diğer arkadaşlarım gibi idealler uğruna girdim. Buraya da 7 gün 24 saat süren bir nöbetin akabinde geldim. Bir cumhuriyet savcısının burada sanık olmasını da üzüntüyle karşılıyorum ve utanıyorum. Bu olaya rağmen vatan, millet ve bayrak sevgimi hiçbir zaman yitirmedim. Ancak kırgınım. Kırgınlığım da beni buraya kasıtlı olarak, suçun unsurları oluşmadığı halde, işlemediğimi bildiği halde belli kişilerin amellerine alet olarak getiren meslektaşlarımadır” dedi.
Mahkeme heyeti duruşmaya verilen aranın ardından 3 savcının da beraatine karar verildiğini açıkladı.

3 savcı da beraat etti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Deniz Feneri e.V. soruşturmasını yürütürken haklarında dava açılan savcıların duruşmasını izledi.

Kılıçdaroğlu: Ayıplı davayı adalete uygun sonuçlandırın
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün beraberindeki bir grup CHP’li milletvekili ile birlikte Deniz Feneri soruşturmasını yürütürken soruşturmadan el çektirilip HSYK kararıyla haklarında dava açılan 3 cumhuriyet savcısının Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde yargılandıkları duruşmayı izledi.
Karar için verilen aranın ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Deniz Feneri davasını bütün dünya artık biliyor. Alman yargısı bunu yüzyılın soygunu olarak dillendirmişti. Davayı Türkiye’de soruşturan savcılar yargının karşısına çıkarılmıştı. Bugün üç savcıyı dinledim. Karar öğleden sonra verilecek büyük bir olasılıkla. Adaletin tecelli etmesini istiyorum. Artık Türkiye’de adalete kuşkuyla bakmayalım, bakmamalıyız. Adaletin tecelli ettiği bir devletin güçlü olabileceğine hepimiz inanıyoruz. Adalet mülkün temeliyse, yani devletin temeliyse bu ayıplı davanın adalete uygun sonuçlanması gerekir” diye konuştu.
ANKARA Milliyet

17 metre derinliğindeki obruk endişe yarattı!Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki tarlada yaklaşık 7 metre çapında, 17 metre derinliğinde obruk oluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber