Açlık grevinde ‘çözüm’ zirvesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bülent Arınç’ın açıklamalarıyla çözüm konusunda umutların artmasının ardından Adalet Bakanı’nı Köşk’e çağırarak görüşlerini paylaştı

Açlık grevinde ‘çözüm’ zirvesi

PKK ve PJAK’lı hükümlü ve tutukluların başlattıkları açlık grevlerinde 57. güne girilirken, 29 Ekim’de yaptığı “eylemleri bitirin” çağrısı cezaevlerinde yankı bulmayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeniden devreye girdi. Gül, Çankaya Köşkü’ne çağırdığı Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le 1 saat 15 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin, önceki günkü Bakanlar Kurulu’ndan sonra yapılan, özellikle BDP cephesinde “iyimserlikle” karşılanan açıklamalardan hemen sonra gerçekleşmesi dikkati çekti. Gül, dün, dikkatlerin odaklandığı isim olan Adalet Bakanı Ergin’i Köşk’e çağırdı.
Ergin’le 1 saat 15 dakika süren bir görüşme yapan Gül’ün gelinen noktayla ilgili kapsamlı bilgi aldığı ve sorunun çözümü konusundaki görüşlerini aktardığı bildirildi.

İyimser hava
Görüşmenin, önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamalar nedeniyle oluşan iyimser hava devam ederken gerçekleşmesi dikkati çekti.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu’ndan sonra, anadilde savunma hakkına ilişkin düzenlemenin TBMM’ye getirileceğini söylemiş, Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi konusunda ise açık kapı bırakmıştı.
Bunun üzerine cezaevlerine dikkat çekmek için açlık grevlerine başlamayı düşünen BDP’liler kararlarından vazgeçmişti.
Devletin zirvesinde temaslar sürerken, BDP yönetimi de hükümet kanadı ile diyalog kanallarını açık tutmaya gayret gösteriyor. BDP MYK, gelinen noktayla ilgili yol haritası oluşturarak, hükümetle paylaşmak için Diyarbakır’da toplanacak.

BDP?ısrarcı olacak
Bu kapsamda, BDP, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’dan yeni bir görüşme talep edecek. BDP’nin görüşmenin hemen yapılması konusunda ısrarcı olacağı da öğrenildi.

Erzurum’da şimşekler geceyi aydınlattıErzurum’da akşam saatlerinde aniden bastıran yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Gök gürültüsü ve sağanak yağışın beraberinde çakan şimşekler gökyüzünü aydınlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber