Ağar için bir şans daha

Faili meçhul cinayetlerle ilgili açılan davada sanık olduğu için, Susurluk davasında verilen ve cezaevinden çıkmasını sağlayan denetimli serbestlik kararı iptal edilen eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar yeniden umutlandı.

Yeniden cezaevine konulacağı aşamada Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin geçmişte işlenen suçların denetimli serbestliği etkilememesi yönünde Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru ile rahat nefes alan ancak Anayasa Mahkemesi'nin bu başvuruya "başvuru yetkiniz yok" yanıtını vermesiyle yeniden sıkıntıya düşen Ağar, Aydın'dan gelen haberle sevindi. Ağar'ın yeniden cezaevine konulması yönündeki işlemleri yapması beklenen Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi ve Aydın İnfaz Hakimliği de Ankara'daki mahkeme gibi denetimli serbestlikle tahliye olanların yeniden soruşturma veya kovuşturma geçirmesi halinde cezaevine geri dönmelerini öngören kanun maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Yüksek Mahkeme'den iptal kararı çıkarsa, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar da Susurluk davasından dolayı yeniden cezaevine dönmeyecek.

Ağar hakkında, Susurluk davasından dolayı 5 yıllık mahkumiyet kararının infazını denetimli serbestlik hükümleri uyarınca cezaevi dışında çekerken, fail meçhul cinayetlerle ilgili dava açılmıştı. Ağar'ın, açılan bu dava nedeniyle yeniden cezaevine dönmesine karar verilmişti. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ağar'ın cezasının infazının durdurulmasına ve denetimli serbestlikle tahliye olanların yeni bir suç işlemeleri halinde yeniden cezaevine dönmelerini düzenleyen maddenini iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme, iptal başvurusunu yapan mahkemenin yetkisiz olduğuna karar vermişti.

Mahkeme iptal ederse, Ağar kurtulacak

Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi ve Aydın İnfaz Hakimliğinin, üç hükümlüyle ilgili baktığı davalarda, denetimli serbestlikle tahliye olanların yeniden cezaevine girmelerini öngören söz konusu kanun maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğu ortaya çıktı. Yüksek Mahkeme, başvuruların ilk incelemesini, 28 Kasım perşembe günü yapacak. Yüksek Mahkeme, üç başvuruda bir eksiklik saptamazsa, dosyaları birleştirerek, daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak. Yüksek Mahkeme, söz konusu düzenlemeyi iptal ederse, bu karar Ağar'ı da etkileyecek ve yeniden cezaevine dönmekten kurtulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesince düzenlenen etkinlikte ABD'deki Türk, soydaş ve Müslüman toplumuyla buluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber