AİHM’den Demirtaş kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yaklaşık iki yıldır Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk sürecinin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğunu gerekçe göstererek serbest bırakılmasını istedi.

Tutukluluğunun Anayasa ve CMK’ya aykırı olduğunu duruşmalarında savunan Demirtaş, diğer tutuklu HDP’li vekillerle birlikte Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. AYM süreci uzayınca Demirtaş ve HDP’li vekiller, AİHM’ye gitti. Bu süreçte AYM tarafından HDP’lilerin tutukluluk dosyaları incelendi ve tamamı reddedildi. AİHM tarafından tutuklu vekillerin dosyalarının birleştirilerek, Türkiye’den savunma istendi. Türkiye’den geçen yıl mahkemeye gönderilen 130 sayfalık savunmada, iç hukuk yollarının tüketilmemesi nedeniyle başvuruların reddi talep edildi. Demirtaş ve HDP’li vekillerin dosyalarını birlikte açıklaması beklenen AİHM, sadece Demirtaş kararını açıklayacağını geçen hafta bildirmişti. AİHM, dün açıkladığı kararla yeterli hukuki dayanak bulunmadığı için Demirtaş’ın tutukluluğunun sonlandırılmasını istedi. Kararda, Demirtaş’ın tutukluluk durumunun Meclis’teki çalışmalara katılmasını engellediği ve bu nedenle ifade özgürlüğünün kısıtlandığı belirtildi. Demirtaş’ın referandum ve cumhurbaşkanı seçimleri dönemlerinde tutukluluk halinin devam etmesinin ise siyasi özgürlüğünün kısıtlanmasına yol açtığı kaydedilen kararda, “hak ve özgürlüklere getirilen sınırlamalar ancak öngörülen amaçlar için uygulanabilir” içerikli 18’inci maddesine dayanarak Demirtaş’ın serbest bırakılması talebi yer aldı.

Karara göre, Türkiye 10 bin euro manevi tazminat ile 15 bin euro yargılama gideri ödemeye de mahkum edildi.

Tahliye istediler

Karardan sonra, Demirtaş’ın 8 avukatının imzasıyla Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne, tahliye dilekçesi verildi. -STRAZBURG AA -DİYARBAKIR DHA

‘İsnatlar çöktü’

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AİHM kararı sonrası avukatları ile görüştü. Yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrası avukatlar, Demirtaş’ın görüşlerini gazetecilerle paylaştı. Demirtaş, “Yargılandığım davalar ve isnatlar tamamen çökmüştür. AYM dahil bizim hakkımızda bu süre zarfında yasa dışı karar veren bütün mahkemelerin çok ağır ihlaller yaptığı AİHM kararı ile kesinleşmiştir” dediği bildirildi. - NAMIK DURUKAN Ankara

Hükümetin geri adım atmasıyla Kerkük'teki gösteriler sona erdiIrak Başbakanı Adil Abdulmehdi'nin, Kerkük'ün güvenliğini sağlayan özel gücün karargahının Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) devredilmesi yönündeki kararından vazgeçmesinin ardından, kentteki gösteriler sona erdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber