Geri Dön

AKP, Milliyet muhabirini engelledi

Başbakanlık akreditasyon kartı yenilenmeyen Milliyet gazetesi AKP muhabiri Abdullah Karakuş, AKP Kadın Kolları'nın kongresine de alınmadı. Milliyet'in Sarı Basın Kartı sahibi muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu da engellenmek istendi

AKP, Milliyet muhabirini engelledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yedi gazetecinin Başbakanlık akreditasyon kartının yenilenmemesi uygulamasını, "Yalan yanlış haber yapanlarla biz yola devam etmeyiz. O medya organı veya grubu bir başkasını göndersin" diyerek savundu.
Yedi gazetecinin Başbakanlık akreditasyon kartını yenilemeyen Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, AKP'nin faliyetlerine de el attı. Milliyet'in AKP muhabiri Abdullah Karakuş ve Vatan gazetesi AKP muhabiri Veli Toprak, dün AKP Kadın Kolları'nın düzenlediği "Uluslararası İş'te Kadın Kongresi'ne" alınmadı. Milliyet'in Sarı Basın Kartlı diğer muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu da engellenmek istendi. Kongre çıkışı soruları yanıtlayan Erdoğan, "Yıllardır sizi takip eden muhabirlerin Başbakanlık akreditasyonları iptal edildi. Bu konudaki görüşünüz nedir?" sorusu üzerine, "Arkadaşlar, muhabirler yalan yanlış haber yapıyorsa akreditasyonları iptal edilebilir. O medya organı veya grubu bir başkasını göndersin. Yalan yanlış haber yapanlarla biz yola devam etmeyiz. Bizim ölçümüz o. Yalan yanlış haber yapmayacak" dedi.

Muhabirlere engelleme
Bilkent Otel'de yapılan toplantıya giden Karakuş ve Toprak ise Beki'nin yardımcıları arasında yer alan Başbakanlık yetkililerince, "Siz buraya da giremezsiniz" denilerek engellendi. Başbakanlık yetkilileri, toplantının AKP tarafından düzenlendiğini vurgulayarak, bu uygulamanın nedenini ve talimatın kimden geldiğini soran Milliyet muhabirine net bir yanıt vermedi.

Basın kartına izin yok
Toplantının kadınlarla ilgili bölümünü izlemek üzere giden Milliyet'in sarı basın kartlı bir başka muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu da toplantıya alınmadı. Yazıcıoğlu, toplantının kadınlarla ilgili bölümünü izleyeceğini ve Sarı Basın Kartı sahibi olduğunu söylemesine rağmen, toplantıya Sarı Basın Kartı’yla girilemeyeceği, Başbakan'ın programlarında Başbakanlık akreditasyon kartının geçerli olacağı belirtildi.
Yazıcıoğlu, toplantıyı düzenleyen Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin'in danışmanına durumu anlattı. Yazıcıoğlu, Şahin'in danışmanının devreye girmesi üzerine toplantıya girebildi.

AKP, Milliyet muhabirini engelledi

Muhabirler kongrenin kapısından çevrildi
AKP Kadın Kolları tarafından düzenlenen kongreye girmek isteyen Milliyet muhabirleri kapıda görevliler tarafından durduruldu.
Fotoğraf: MURAT PAZARBAŞI

Erdoğan: Temayül yoklamalarına başlayacağız
Başbakan Erdoğan, yerel seçimdeki adayları için “hiçbir partide olmayan” temayül yoklamalarını AKP’de her zaman yaptıklarını, yakında yine başlatacaklarını belirtti. Erdoğan şunları söyledi:
“Kısa bir süre içerisinde partimizde, önümüzdeki hafta cumartesi, pazar, yanılmıyorsam, temayül yoklamalarını büyük şehirlerde başlatacağız. Bu temayül yoklamalarından sonra şu anda bizde olan belediyelerimizde yola devam edeceğimiz arkadaşlarımıza ‘sen artık adayımızsın, çalışmalarını aynı kararlılıkla devam ettir’, ama bu dönemde adayımız olamayacaksa bu arkadaşımıza da diyeceğiz ki ‘Artık sen seçime kadar çalışmaları sürdüreceksin ama seçimlerden sonra artık yeni bir isim, temayülden kim çıkıyorsa onunla bu yola devam edeceğiz.”
Erdoğan, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığına ilişkin olarak, “Böyle bir şey söz konusu değil, arkadaşımız şu anda görevine devam ediyor. Aday adayı olmak hiçbir zaman aday olma garantisi anlamına gelmez” diye konuştu.

Azize Çelik'in annesinin cansız bedenine ulaşıldıElazığ'da UMKE görevlisinin telefonla konuşup kurtardığı Azize Çelik'in annesi olduğu öğrenilen Sakine Düşmez'in cansız bedeni enkazdan çıkartıldı. O anları anlatan itfaiye eri gözyaşlarını tutamadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber