‘Ankara’da birlikte karar vereceğiz, birlikte yöneteceğiz’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, göreve geldikten bu yana ilk kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi bir programa davet edildi. Yavaş, Cumhurbaşkanlığı’nın çağrısıyla, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin karşılama törenine ve konuk devlet başkanı onuruna verilen resmi akşam yemeğine katıldı. Yavaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilişkilerinin “protokol düzeyinde” devam ettiğini, ancak bu daveti önemli bir gelişme olarak gördüğünü söyledi.

‘Ankara’da birlikte karar vereceğiz, birlikte yöneteceğiz’

Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki makamında, Milliyet’e açıklamalarda bulundu. Ankara için proje geliştirirken katılımcılığı ön plana çıkarmak istediklerini belirten Yavaş, “Çoğunluğun yanlışı, benim doğrumdan daha doğrudur. Çoğunluk karar versin. Mesela 30 Ağustos’ta neler yapalım, katılın bize. Ulus ile ilgili ne yapmamız gerektiğini soracağız. Vatandaşın fikirlerini alacağız. Tarz değişti artık. Birlikte yöneteceğiz, birlikte karar vereceğiz” dedi.

‘Elimizi uzatıyoruz’

Yavaş, 25 ilçesi bulunan Ankara’daki 19 AK Partili ve 3 MHP’li ilçe belediye başkanına “birlikte yönetelim” çağrısı yaparken, “Biz elimizi uzatıyoruz. Gelsinler ortak karar alalım” dedi. Hiçbir ilçede siyasi parti ayrımı yapmadıklarını vurgulayan Yavaş, “25 ilçe belediye başkanıyla bir masanın etrafında toplanalım. Arzu ederlerse il başkanları da katılabilirler. Bir araya gelip hangi ilçede neler yapabileceğimizi ortaklaşa konuşabiliriz. Önemli olan Ankaralı hemşehrilerimize vereceğimiz hizmettir” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy 7 Ağustos’ta Ankara’ya resmi ziyarette bulunmuştu. Zelenskiy için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi karşılama töreni düzenlenmiş, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından konuk devlet başkanı onuruna akşam yemeği verilmişti. Yavaş, 31 Mart seçimlerinin andından ilk kez Zelenskiy’nin ziyareti nedeniyle düzenlenen programlar için Beştepe’ye davet edildi. Yavaş burada, karşılama törenine ve resmi akşam yemeğine katıldı. Görev süresi boyunca ilk kez Cumhurbaşkanlığı’ndan böyle bir davet aldığını söyleyen Yavaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerinin sorulması üzerine, “olumsuz bir durum yok, protokol düzeyinde” yanıtını verdi. Yavaş, Cumhurbaşkanlığı’nın davetini ise “önemli gelişme” olarak değerlendirdi.

Asansör teknisyeni nöbet gününde akıma kapılarak öldüAntalya'da, asansör bakım firmasında teknisyen olarak çalışan Oğuzhan Aykurt (23), nöbet gününde bir kafenin arızalanan asansörüne müdahale ettiği sırada elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber