Ankara'yı sallayan şok iddia!

Tehran Times, "Viyana Grubu, nükleer müzakelere Türkiye ve Brezilya’nın dahil edilmesini kabul ettiği"ni bildirirken, uluslararası bir haber ajansına konuşan üst düzey bir ABD yetkilisi, Clinton’un Davutoğlu’dan İran meselesini BMGK ve UAEA’ya bırakmasını istediğini, Davutoğlu’nun da bu talebini kabul ettiğini öne sürdü. Türk diplomatik kaynakları da, ABD’li yetkilinin açıklaması için "ihtimal vermiyoruz" dedi.

Türkiye’nin İran nükleer programına ilişkin girişimlerdeki rolü konusunda çelişkili haberler yayımlanıyor. Tehran Times gazetesi, "Viyana Grubu, nükleer müzakerelere Türkiye ve Brezilya’nın dahil edilmesini kabul ettiği"ni bildirirken uluslararası bir haber ajansına konuşan üst düzey bir ABD yetkilisi ise, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Türkiye’nin İran meselesini, BMGK ve UAEA’ya bırakması talebini Davutoğlu’nun da bu talebini mevkidaşı Ahmet Davutoğlu’nun kabul ettiğini öne sürdü. Türk diplomatik kaynağı da, ABD’li yetkilinin açıklaması için "ihtimal vermiyorum" şeklinde konuştu.

İran’da İngilizce olarak yayınlanan Tehran Times gazetesi, İran Dışişleri Bakanı Manucher Mottaki’yi kaynak göstererek "İran, ABD, Rusya ve Fransa’dan oluşan Viyana Grubu, nihayet Tahran’ın, Türkiye ve Brezilya’nın, İran’ın nükleer programı müzakerelerine dahil edilmesi yönündeki önerisini kabul etti" diye yazdı.

Ancak uluslararası bir haber ajansına konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, Hillary Clinton’un Pazartesi günü Ahmet Davutoğlu ile yaptığı 45 dakikalık telefon görüşmesi sırasında Türkiye’nin İran’ın nükleer programı meselesini, BM Güvenlik Konseyi güçleri ve Uluslararası Atom Enerji Ajansına bırakmasını istediğini, Davutoğlu’nun da Clinton’un bu talebini kabul ettiğini öne sürdü.

Söz konusu ABD’li yetkilinin açıklamasını değerlendiren bir Türk diplomatik kaynağı ise, "ihtimal vermiyorum. Biz artık bu işin dışında kalmayız" dedi.

Sokak ortasında dehşet! Kurşun yağdırdılarŞişli'de, sokakta yürüyen iki kişi, bir otomobilden edilen ateş sonucu ağır yaralandı. Polis ekipleri, saldırganı yakalamak için çalışma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber