Arınç: Kardeşiliğimiz müslümanlıktan laiklikten değil

SEÇİM gezilerini sürdüren Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, bugün sabah saatlerinde Bitlis'ten karayolu ile Hizan İlçesi'ne gitti. Burada halka hitap eden Arınç, silaha sarılmanın hiçbir hukuka sığmadığını belirterek, "Biz Kelime-i Tevhit için yaşıyoruz. Bunun için kavgaya karışmak, silaha sarılmak hiçbir hukuka sığmaz" dedi.


Başbakan Yardımcısı Arınç, ilçe girişinde partililer ve vatandaşlar tarafından karşılandı. İlçe merkezinde Arınç, seçim otobüsü üzerinde yaklaşık 500 kişiye hitap etti. Arınç, dün Bitlis'in Güroymak İlçesi'nde yaptığı konuşmayı burada da tekrarlayarak şunları söyledi: "Biz bin yıldan beri kardeşsek bu Müslümanlıktandır. Laiklikten değildir. Biz Kelime-i Tevhit için yaşıyoruz. Bunun için kavgaya karışmak, silaha sarılmak hiçbir hukuka sığmaz. Biz üç milletvekili adayımızı da seviyoruz. Onlar da sizlere en güzel hizmetleri getirecektir. Bitlis'te iki bağımsız aday var. Onlara başarılar diliyorum. Kimseye düşmanlığımız yok. Bu topraklarda doğan ve tüm dünyaya nur gibi yayılan Saidi Nursi'niz var. Od a bu topraklarda kardeşliği işaret etmiştir."

'AYRIMCILIK YAPMAYIZ'

Bülent Arınç, Türkiye'de siyasetin belli kişilerin güdümünde olmasından yana olmadıklarını da belirtek, sözlerini şöyle sürdürdü: "12 Haziran'da bir seçim var. Bu seçime pek çok parti katılıyor. Biz bu yarıştan başarılı çıkmak istiyoruz. Yeni bir parti değiliz, İki genel seçim, iki yerel seçim iki de referandum kazanmış bir partiyiz. Bitlis referandumda en yüksek oyu vererek adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Seçimler demokrasinin olmazsa olmazıdır. Artık 4 yılda bir yapılan seçimleri herkes kazanmak istiyor. Biz 8,5 yıldır iktidardayız. Egemenlik milletindir, millet ne derse o olur. Biz Türkiye'de siyaset yapmayı belli kişilerin güdümünde olmasından yana değiliz. Biz ayrımcılık yapmayız. Meclis başkanı olarak da gittiğim yerlerde BDP'li belediyeleri de ziyaret etmişimdir. Milletin seçtiği partiye herkesin destek vermesi gerekiyor. Demokrasi birbirimizi sevmek ve saygı göstermektedir. Korku değil, te

hdit değil, haber göndermek sonra gitme demek değildir. Hizan bize oy vermedi size küsmeyiz. Aksine hizmet dedik hizmet yapıyoruz."

"KÜRT ÇOCUĞU OLSAYDIM İFTİHAR EDERDİM

Daha sonra Tatvan İlçesi'ne giden Arınç, burada yaklaşık bin kişiye hitap etti. Adaylara destek isteyen Arınç, Kürtçe 'Allah razı olsun' diyerek halkı selamladı. Arınç, "Ben Doğu'da Müslüman bir Kürt anne babanın çocuğu olsaydım. Bununla iftihar ederdim." dedi. Arınç, öğlen yemeğinin ardından Muş'a geçti.

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber