Arkasında Suriye rejimi var

Başbakan Erdoğan, Reyhanlı’daki bombalamanın arkasında Suriye rejiminin olduğunu belirterek, ‘Olay kesinlikle rejimle alakalı bir olaydır. Ama rejimin Türkiye’de tabii uzantıları var’ dedi.

Arkasında Suriye rejimi var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı’daki bombalamayla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Başbakan Erdoğan, bombalamanın arkasında Suriye rejiminin olduğunu, rejimin Türkiye’de tabii uzantılarının bulunduğunu söyledi.
Erdoğan, dün, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndaki yeni hizmet binasını açtı. Erdoğan, açılıştan sonra gazetecilerin 49 insanın öldüğü Reyhanlı’daki bombalı saldırıyla ilgili sorularını yanıtladı.
Erdoğan, gözaltına alınanlarla ilgili değerlendirmelerin devam ettiğini, olayla ilgili ciddi ipuçları ve belgeler bulunduğunu söyledi. Olayda kullanılan 2 minibüsün satın alındığı yerler ve patlayıcıların depolanmalarıyla ilgili bulgular ve belgeler olduğunu ifade eden Erdoğan, “Zaten netice tam ortaya çıktığında hepsi açıklanacak. Ama olay kesinlikle rejimle alakalı bir olaydır. Rejim bu işin arkasındadır. Bu belli. Ama rejimin Türkiye’de tabii uzantıları var. Bu uzantılar üzerindeki çalışmalar derinleştirilerek devam etmektedir” diye konuştu.
‘Ankara iddiası belgeli’
Erdoğan, Suriye’nin “ilgimiz yok” açıklaması hatırlatılınca “Ne diyecek, ‘alakası mı var’ diyecek? Bunların dünyaları yalan üzerine kurulmuştur. Tabii buna ne yazık ki bizim içimizden de destek verenler var, siyasi olarak verenler de var siyasi olmayan verenler de var” dedi.
Erdoğan, asıl hedefin Ankara olduğu ve Başbakanlık ile Ak Parti çevresinde keşif yapıldığına dair iddiaların hatırlatılması üzerine, “O tür şeyler de belgeler arasında var” diye konuştu.
Erdoğan, Suriye’den Türkiye’ye sığınan mültecilerle patlamanın ilgisi olmadığını da söyleyip “Olayların muhalif güçlerle yakından, uzaktan alakası yok ama burada muhalif güçleri zan altına almak ve Türkiye’deki sığınmacı olan bu kardeşlerimize karşı böyle bir operatif yaklaşım içerisine girme gayretleri var. Bir de tabii mezhebi çatışmanın içerisine sokma gayretleri var” dedi.
‘Gereken cevabı veririz’
Bir gazetecinin, “Suriye’deki savaşın Türkiye’ye sıçraması konusunda bazı kaygılar var. Özellikle dış basında da yer aldı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz” sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi: “Gerilim politikalarına asla girmememiz gerekir. Büyük devlet olma idraki içerisinde atmamız gereken adımlar neyse bu adımları atmamız gerekir. Oyuna gelmek yok ama gerekli cevabı, gerektiği anda da veririz, bundan ne çekiniriz ne kaçınırız. Bunu da herkesin bilmesi lazım.”

‘ABD’den öte biz talep ederiz’
Başbakan Erdoğan, Reyhanlı’yı ziyaret edip etmeyeceği yönündeki sorulara “Zaten büyükşehirlerimizi dolaşıyordum. Hatay bunların içinde olan ilimizdi. İnşallah döner dönmez bu ziyaretleri yapacağız. Amerika seyahatinden sonra Hatay’daki bu gezimizi yapıp, ilçelere de yaptığım ziyaretler sebebiyle bunları da inşallah bu ziyaretler serisi içerisinde değerlendireceğiz” yanıtını verdi. Erdoğan, Amerika seyahatinde ABD’nin Türkiye’den talebi olup olmayacağına yönelik soruya da, “Onun talebi olmaktan öte bizim talebimiz olur” yanıtını verdi.

'Yayın yasağı isabetli'
Başbakan Erdoğan, Reyhanlı’daki bombalı saldırının ardından savcılık kanalıyla konulan yayın yasağı ile ilgili sorulara “İsabetli buluyorum. Olması gereken oydu. Dünyada bunun birçok uygulamaları vardır. Yargının buradaki hassasiyetini takdir ediyorum” dedi.

Aksaray'da trafik kazasıAksaray'da 3 gün sonra düğünü olacak oğlunun düğün davetiyesini dağıtmak için akrabalarına giden baba Mehmet Mustafa Çiftçinin (56) kullandığı otomobil, önce bir TIR'a ardından da hafif ticari araçla çarpıştı. Zincirleme kazada Mehmet Mustafa Çiftçi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber