Artık silahsız dünya istiyoruz

Erbil’deki ‘Kürt Ulusal Konferansı’na hazırlık toplantısından, ‘Silahlara veda, birlikte yaşam’ çağrısı çıktı. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin lideri Barzani, ‘Kürtler silahsız bir dünya istiyor’ dedi

Artık silahsız dünya istiyoruz

Erbil’deki “Kürt Ulusal Konferansı”na hazırlık toplantısında konuşan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin lideri Mesud Barzani, silahsız demokratik mücadeleye vurgu yaptı.
Barzani, bir süre önce, dört ülkede yaşayan Kürtler’in birlikte hareket etmesi, Ortadoğu’da yeni bir Kürt stratejisi belirlemek için kapsamlı bir konferansa ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştı. İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan da çözüm süreci kapsamında yapılmasını önerdiği dört konferanstan sonuncusunun Erbil’de bütün Kürt yapılarının katılımıyla gerçekleştirilmesini istemişti. Öcalan’ın mesajları ve Barzani’nin çağrısıyla, “Kürt Ulusal Konferansı”nın toplanması kararlaştırıldı. Konferansın hazırlık toplantısı da önceki gün Kuzey Irak’ta yapıldı. Barzani, Türkiye, İran, Irak ve Suriye’den 39 parti ve gruptan 100’ü aşkın Kürt temsilcisini Selahattin’deki Başkanlık sarayında ağırladı.

PYD de masada yer aldı
Toplantıya Bölgesel Kürt Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani’nin yanı sıra Suriye’den Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanları Salih Müslim ve Asya Abdullah, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Ahmet Türk, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, KCK Yürütme Konseyi üyeleri Sabri Ok, Zeki Şangali, Rohani Serhat ve İran’dan PJAK temsilcileri de katıldı.
Toplantıda, konferansın bir ay içinde yapılması yönünde görüş birliği sağlandı; 21 kişilik hazırlık komitesi oluşturuldu. Komitede Türkiye’den 6, Suriye, İran ve Irak’taki Kürtler’den ise 5’er temsilci yer alacak.
Konuşmasına Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Öcalan’ı selamlayarak başlayan Barzani, şunları söyledi:

‘Barışa ihtiyacımız var’
“Hiçbir halk ve bölge devletiyle düşmanlık istemiyoruz. Kürtler vaktiyle silahlı mücadeleye başvurdularsa bu kendi dilini, kimliğini korumak içindi. Kendi istekleriyle bu yola başvurmadılar. Kürtler bütün halklarla barış içinde yaşamak ve ‘silahsız bir dünya’ istiyor. Düşmanlığı tümden kaldıran adil ve barışçıl bir çözüm için ortak anlaşmaya varabileceğiz. Bölgede güvenlik, demokrasi silahla gerçekleşemeyeceğine göre barışa ihtiyacımız var. ”
Barzani, “Sayın Talabani ile Sayın Öcalan’ın da aramızda bulunmasını isterdim. Temennim Allahtan odur ki Talabani sağlığına kavuşur, Öcalan da özgürleşir. Hepimiz birlikte ulusumuzun çıkarları için mücadeleye devam ederiz. Yaşasın Kürtler, yaşasın Kürdistan” diye bitirdi.
Öcalan’ın mesajını ise Ahmet Türk okudu. Türk, Öcalan’ın Kürtlerin birliği için konferansı çok önemsediğini aktardı. Erbil’de konferansın ağustos içinde toplanması bekleniyor. Konferansta, PKK’dan süreç kapsamında “silahları bırakmasının” istenebileceği de ifade ediliyor.

Sonuç bildirgesi: Çözüm siyasette
Yayınlanan sonuç bildirgesinde ise Kürt ulusal birliğinin bölge halkları için tehdit oluşturmadığı belirtildi. Bildirgede “Toplantıya katılan tüm çevreler, Kürt halkının barış anlaşmasına ulaşması temelinde, ortak bir yaşam ve sorunların siyasal yollarla çözülmesine yönelik çalışılması ve Kürt sorununun barışçıl çözümü ve eşit yollarla meşru haklarının elde edilmesi hususlarını dile getirdiler” denildi. Toplantıya katılan KCK yöneticilerinden Ronahi Serhat ile PKK’lı Sabri Ok, Barzani’nin sağında ve solunda oturdu. Ok, Kürt halkının çıkarlarını temsil edecek ortak strateji belirlenmesini isteyerek, “Parçalanmış bir halk olarak Kürtlerin birlikteliğe ihtiyacı var” dedi. Ok, Suriye’deki Kürt mücadelesine destek verilmesini de istedi.

Bolu'da şüpheli çanta alarmıBolu'da, kentin en işlek meydanında unutulan sırt çantasını görenler durumu polise bildirdi. Çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından bomba imha uzmanınca fünye ile patlatılan çantanın içinden defter ve kitap çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber