'Avrupa'da ikinci sınıf üyelik olmaz'

İsveç Başbakanı, Türkiye'ye ayrıcalıklı ortaklık öneren Alman Hırıstiyan Demokratlarının liderine sert çıktı

'Avrupa'da ikinci  sınıf üyelik olmaz'


İsveç Başbakanı Göran Persson, Türkiye için AB'de "ayrıcalıklı ortaklık" öneren Alman Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) lideri Angela Merkel'e "Avrupa'da birinci sınıf ya da ikinci sınıf ülke olamaz. Kriterleri yerine getirenler bizim gibi tam üye olur" yanıtını verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuğu olarak Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Persson, Milliyet'in sorularını şöyle yanıtladı:


- Bu bakışın kesinlikle karşısındayız. Üyeliğin kriterleri bellidir. Kriterleri yerine getirirseniz sonunda tam üye olursunuz. Kriterleri yerine getirmişseniz, artık ülkeler arasında "a grubu" ya da "b grubu", "1. sınıf" ya da "2. sınıf" diye bir ayrım yapılamaz. Bu Türkiye için de geçerlidir.


- Resmi bir bağlantı yok. Size, "Kıbrıs'ı çözdünüz, müzakerelere başlıyoruz" diyemem. Bunu söylemenin tek şartı Kopenhag kriterlerinin tam olarak yerine getirilmesidir.


- Öncelikle kadın ve azınlık hakları konusundaki eksiklikler giderilmeli. Namus cinayetlerine son verilmeli. Leyla Zana ve arkadaşlarının davası da önemli.
SİYASETŞili'de 'ulaşıma zam' protestosu, şiddet eylemine dönüştüÜlkede, özellikle başkent Santiago'da hayatı durma noktasına getiren gösterilerde 3 kişi hayatını kaybetti, 960 kişi tutuklandı. Şili ordusu, başkent Santiago için dün ilan edilen sokağa çıkma yasağının uzatıldığını duyurdu. Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, 'Bütün yurttaşlarımızı bu zor zamanda birlik olmaya, ülkemizi ve büyük çabalarla inşa ettiklerimizi korumaya davet ediyorum. Şiddet olaylarına karışan bir grubun birlikte kurduğumuz onca şeye zarar vermesine izin veremeyiz' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber