Azad Cammu Keşmir Başkanı Mesud Han: Türkiye’ye müteşekkiriz

Pakistan ve Hindistan arasında şubat ayında yaşanan gerginliklerin odağındaki Azad Cammu Keşmir Başkanı Serdar Mesud Han, “Türkiye Keşmir sorununun çözümünde çok önemli rol oynuyor. Türkiye’ye, uluslararası arenada Keşmir’i desteklediği için çok müteşekkiriz” dedi.

Azad Cammu Keşmir Başkanı Mesud Han: Türkiye’ye müteşekkiriz

Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından organize edilen yemekte Milliyet’e konuşan Han, “Pakistan ve Hindistan arasındaki savaşın temel sebebi Keşmir” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin, Keşmir sorununun çözümünde çok önemli bir rol oynadığını aktaran Han, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Birleşmiş Milletler (BM) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi organizasyonlarda Keşmir konusunu uluslararası camiada gündeme getirerek desteklediği için çok müteşekkiriz” dedi. Han, Hindistan’ın Keşmir sorununun çözümü konusunda ikili oynadığını belirterek, bu ülkenin Keşmir’de güç kullanarak sistematik bir şekilde bölge halkına zarar verdiğini kaydetti. Hindistan’ın Keşmir’deki silahsız insanları zapt etmek için 780 bin asker görevlendirdiğini dile getiren Han, genç erkeklerin sistematik olarak yok edildiğini, kadınlara tecavüz edildiğini ve Keşmirli liderlerin cezaevinde işkence gördüğünü anlattı.

‘Müzakere başlasın’

Pakistan ve Hindistan arasında şubat ayında yaşanan gerginlikle durumun ciddiyetinin bir kez daha gündeme geldiğini hatırlatan Han, iki nükleer gücün arasındaki bir savaşın bütün dünya için kötü sonuçlar doğurabileceğine işaret etti. “Ortak paydalarımızı canlandırmalı, müzakere masasına tekrar oturmalıyız” diyen Han, Keşmir’deki anlaşmazlığın çözülmesi için uluslararası toplumun adımlar atması gerektiği çağrısında bulundu.

Keşmir sorunu nedir?

İngiltere, 1947’de Hindistan’dan çekilirken prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Müslüman Keşmir halkı buna karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947’de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999’da savaş çıktı. Yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın kontrolünde olan Keşmir’in yüzde 20’sine ise Çin hakim. Hindistan, ele geçirdiği bölgeleri “Cammu Keşmir” eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, halen Hindistan’da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolündeki Keşmir’e “Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)” ve “Gilgit Baltistan” olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Pence ve Pompeo, Türkiye'den ayrıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye gelen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görüşmelerinin ardından Ankara'dan ayrıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber