Bahçeli’den Gül’e ‘Norşin’ eleştirisi

MHP lideri Bahçeli, Bitlis’in Güroymak ilçesine ‘Norşin’ diyen Gül’e yüklendi: Cumhurbaşkanı, PKK taleplerine cevap veriyor. İstanbul tabelasının yerine de Konstantinopolis mi yazacaksınız?

Bahçeli’den Gül’e ‘Norşin’ eleştirisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Bitlis’in Güroymak ilçesinin adını “Norşin” olarak telaffuz etmesini eleştirerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı daha demokratik açılım olmadan PKK taleplerine Güroymak’ta cevap veriyor” dedi.
Partisinin Antalya İl Kongresi’nde konuşan Bahçeli, Türkiye’nin Kürt açılımıyla “demokratikleşme” adı altında başka bir yöne doğru sürüklendiğini ileri sürdü. Türkiye’yi bölmeye yönelik oyunların Sevr Antlaşması’ndan bu yana yürürlükte olduğunu kaydeden Bahçeli, şöyle dedi:
“ABD’nin, AB’nin, PKK’nın taleplerini, PKK’ya yandaşlık yapanların köşelerinde yazdıklarını üst üste koyduğunuz vakit, oyun kâğıdı gibi tıpatıp, hiçbirinin birbirinden farkı yok. Cumhurbaşkanı, Muş ile Bitlis arasında, 1987’de 3-5 köyün birleştirilmesiyle ilçe yapılan Güroymak’ta halkı eski adıyla ‘Norşin’ olarak selamlıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı daha demokratik açılım olmadan, PKK taleplerine Güroymak’ta cevap veriyor. Karayoluyla İstanbul’a giderken Gebze’yi geçtikten sonra İstanbul tabelasının yerine de Konstantinopolis mi yazacaksınız?”
Kürt açılımı üzerinden Türkiye üzerine oynanan oyunların 4 adımdan oluştuğunu, sonunda Suriye ve İran’ı da içine alan Bağımsız Büyük Kürdistan’ın kurulacağını öne süren Bahçeli, Türkiye’deki sorunun etnik bölünmeyi amaçlayan silahlı terör sorunu olduğunu ifade ederek “Bu ülkede kimseye ayrımcılık yapılmıyor. Zenginler listesine bakın, bunu anlamaya yeterli isimleri orada görebilirsiniz” diye konuştu.

‘DTP koalisyon ortağı’
Kürt açılımının sonuçlarının etnik temelde ayrışma, çatışma ve bölünme olacağını vurgulayan Bahçeli, “Öcalan’ın silahla yapamadığını Sayın Başbakan demokratik açılımla yapmak için yola düşmüştür. Şimdiki yol ortağı, gelecekte de koalisyon ortağı olacak DTP’dir. Terörle mücadele edemeyen Erdoğan bölücülükte karar kılmış, İmralı ve Kandil’in ipine sarılmıştır” ifadelerini kullandı.
Erdoğan’a Avrupa sevdasından vazgeçmesi çağrısında bulunan Bahçeli “Vazgeç bu PKK yandaşlığına soyunmaktan. Türkiye’nin ‘bir bölen’i olarak tarihe geçme. Doğduğun Güneysu’ya Potamya dedirtme. Türkiye Cumhuriyeti, milli kimliği olmayan anonim bir vatandaşlar devleti olamaz. Şimdi bölünme tellalları konuşuyor, Türk milleti susuyor, konuşacağı günü bekliyor. ‘Rüzgâr eken fırtına biçer’ sözü unutulmamalıdır” dedi.

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber