Bana esnafın içinden haber ver

Afyon kampında karşılıksız çek konusu konuşulurken, Başbakan Erdoğan çek konusunda sıkıntı olmadığını anlatmaya çalışan Babacan’a “Hamamönü’nden haber ver” dedi

Bana esnafın içinden haber ver

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Afyon kampında milletvekillerinden gelen eleştirileri yanıtlarken karşılıksız çeklerin oranının yüzde 3’e düştüğünü ifade eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a, “Bana Merkez Bankası’ndan değil, Hamamönü’nden haber ver” dediği öğrenildi.
Ak Parti’nin Afyon kampının 2. gününde kabine üyeleri Erdoğan’ın moderatörlüğünde milletvekilleri, kurucular, kadın ve gençlik kolları temsilcilerinden oluşan katılımcıların soru ve eleştirilerini yanıtladı.
Ancak katılımcılar Köşk seçimleri ve adaylık tartışmalarına odaklandığı için geçmiş kampların aksine kabine üyeleri bu kez çok fazla terlemedi. Edinilen bilgiye göre toplantıda en renkli tartışma karşılıksız çek suçunda hapis cezasının kaldırılması sonrası yaşanan sıkıntılara ilişkin yapılan konuşmaların ardından oldu. Bazı katılımcılar karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasının ardından çekin ticarette nadir kullanılan ve değersiz bir kağıt haline geldiğini belirterek, “karşılıksız çekin müeyyidesi olmalı” talebini dile getirdi.

Karşılıksız çek geriledi
Eleştirilere yanıt veren Babacan ise, hapis cezasının kaldırılmasına karşın Türkiye’de karşılıksız çek oranının giderek gerilediğini ve son oranının yüzde 3 olduğunu belirtti.
Babacan’ın ardından söz alan Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ise, “Oran yüzde 3’e düşmüş olabilir çünkü Türkiye’de çek kullanımının oranı, çekle ticaret oranı yüzde 10’lara gerilemiş durumda. Esnaf çek almıyor, alıp da ödemesi olmayan bankaya yazdırmıyor” dedi.
Erdoğan, seçim bölgesinde esnafın yaşadığı bazı sıkıntıları örnek olarak aktarınca Başbakan Erdoğan, Babacan ve ilgili diğer bakanlarına, “Verilen örnekler önemli. Bu konuyu bir inceleyin” talimatı verdi.
Erdoğan’ın bu sırada yine rakamlar vererek çek konusunda sıkıntı olmadığını ifade etmeye çalışan Babacan’a, “Bana Merkez Bankası verilerini getirme. Merkez Bankası’ndan değil, esnafın içinden Hamamönü’nden haber ver” dediği öğrenildi.

Yurt yapımına teşvik
Erdoğan, toplantıda, milletvekillerinin, “Hayırseverler imam hatip ortaokullarıyla birlikte, öğrenci yurdu da yaptırmak istiyor ama bakanlık yurt lisede olur diyerek izin vermiyor” şeklinde yakınmada bulunmaları üzerine de konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan açıklama istedi. Erdoğan, “Ben de 12 yaşımdan itibaren yurtta kalmaya başladım. Eğer ihtiyaç varsa neden olmasın? Bunun ortaokulu lisesi olur mu?” dedi.
Bakanlık bürokratlarından bilgi aldıktan sonra söz alan Avcı ise, “Bakanlık olarak böyle bir kararımız yok. Ortaokullar için de yurt mümkün. Bakanlığımızın engel olması sözkonusu olamaz, aksine teşvip edip yaptıracağız” bilgisini verdi.

Terörden gözaltına alınan HDP'li Belediye Başkanı Azim Yacan tutuklandıVan'da haklarında yürütülen terör soruşturması nedeniyle gözaltına alınan HDP'li İpekyolu Belediye Başkanı Azim Yacan ve meclis üyesi Şehsade Kurt tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber