Baraj yüzde 3’e insin

CHP tarafından TBMM’ye sunulan pakette polisin “zor ve silah kullanma” yetkisinin kısıtlanması, Dersim olaylarına ilişkin tüm arşivlerin açılması gibi öneriler bulunuyor.

Baraj yüzde 3’e insin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu tarafından 70 maddelik, “Toplumsal Barış ve Demokrasi” paketi TBMM’ye sunuldu. Pakette yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 3’e indirilmesi, Türkçe dışındaki dillerde siyasi faaliyette bulunulabilmesi, polisin, “zor ve silah kullanma” yetkisinin kısıtlandırılması gibi öneriler yer alıyor. Teklifin gerekçesinde, sürpriz biçimde anadilde eğitim önerisine yer verilerek, “Temel bir insan hakkı olarak anadil öğretimi desteklenmeli, tüm seviyelerde resmi dil ve ortak dil olan Türkçe’nin eğitimi ve öğretiminin yanı sıra, anadilde eğitim de çocuğun yararını gözeten, bilimsel, pedagojik bir yaklaşımla ele alınıp çözülmelidir” denildi.

Anadilde öğretim
Tanrıkulu ile 20’yi aşkın milletvekili tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan paketteki düzenlemeler özetle şöyle:
- Genel seçimlerde uygulanan yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi.
- Yerel seçimlerde uygulanan onda birlik baraj uygulamasının kaldırılması.
- Türkçeden başka dillerde siyasi faaliyette bulunmasının önündeki yasakların tamamen kaldırılması.
- Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemle çözülmesi amacıyla TBMM’de siyasi partilerden eşit sayıda katılımcının yer alacağı, “Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu” kurulması.
- Geçmişte yaşanan acı ve travmaları hatırlatan isimleri taşıyan; meydan, bulvar, cadde, yol, sokak, park ve benzeri alanların, kamu kurum ve kuruluşlarına ait işletme, tesis, bina ve benzeri tüm yapıların ve kışlaların tespit edilmesi ve bu isimlerin değiştirilmesi amacıyla TBMM’de, komisyon kurulması.
- Dersim olaylarına ilişkin tüm arşivlerin açılması ve belgelerin TBMM’ye taşınması.
- Diyarbakır Cezaevi’nin İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi’ne çevrilmesi.
- Geçici köy koruculuğu müessesinin lağvedilmesi, koruculara erken emeklilik hakkının verilmesi.
- 2001-2013 arasında boşaltılan köy ve mezraların mağdur yurttaşlarının malvarlıklarında oluşan maddi zararlarının tazmin edilmesi.
- Şişli’de bir caddeye suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink’in adının verilmesi.

Tutukluluğun kısıtlandırılması
- TMK’nın ve TCK’nın ifade özgürlüğünü engellediği uluslararası raporlara giren hükümlerinin kaldırılması.
- Azami tutukluluğun iki yıl ile sınırlanması.
- Polisin, “zor ve silah kullanma” yetkisinin kısıtlanması amacıyla kimyasal gazlarının kullanımının yasaklanması.
- Vatandaşlara ait tutulan dini, ekonomik, siyasi ve sosyal yaşamlarına ait fişlerin imha edilmesi.

Genç kız yolda bulduğu 13 bin doları getirdi, kuyumcu sahibini bulduİstanbul Kartal’da yolda içinde 13 bin dolar olan bir zarf bulan genç kız, "Ben bunu yerde buldum sanırım sizin olabilir' diyerek kuyumcuya bıraktı. Paranın fotoğrafını çeken, sosyal medyada paylaşan kuyumcu, zarftaki dekonttan yola çıkarak sahibine ulaştı. Parayı sahibine veren Kuyumcu, " Bence parayı bulup getiren ve teslim eden kız benden daha gurur kaynağı. Alkışlanacak biri varsa bence o kız olmalı. Bu, bir zincirleme iyilik oldu." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber