Başbakan’dan ana dilde savunma için talimat

Hükümet, PKK ve PJAK’lı tutuklu ve hükümlülerin anadilde savunma ve anadilde eğitim hakkı, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın tecrit koşullarının kaldırılması, imha ve inkar politika ve operasyonlarının durdurulması talepleriyle başlattığı açlık grevleri 56. gününe girerken, ilk kritik adımı attı.

Başbakan’dan ana dilde savunma için talimat

Cezaevlerindeki açlık grevleri 56. gününe girerken, ilk kritik adımı attı. Adalet Bakanlığı, mahkemelerde anadilde savunma yapılabilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi Bakanlar Kurulu’na sundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da düzenlemenin geliştirilerek TBMM’ye sevk edilmesi talimatı verdi. Buna göre, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 202. maddesine, herkesin kendisini daha iyi ifade edebileceği dilde savunma yapabileceği fıkrası eklenecek.
Özellikle KCK davalarının tıkanmasına yol açan “anadilde savunma” sorunu böylece çözülecek. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı açıklamada, “bu yurttaşlarımızın kılınıza zarar gelmesini istemeyiz” diyerek, Başbakan Erdoğan’ın aksine oldukça ılımlı bir dille eylemlerin sonlandırılmasının hükümetin talebi olduğunu söyledi.

Yeni anayasa vurgusu
“İnsanların yaşaması için BDP’nin de bir çağrı yapmasını bekler misiniz?” sorusu üzerine Arınç, “Şüphesiz. Çünkü bu arkadaşlarımız özellikle bu açlık grevleriyle ve oradaki tutuklu ve hükümlülerle onların savunduğu ve dayanak yaptığı konularla yakından ilgili olarak kendilerini gösteriyorlar. Şahıslarına karşı hiçbir diyeceğim yok. Bir milletvekili arkadaşınız olarak ben onlara diyorum ki: İçeride, bu grevi sürdürmek niyetinde olan, gerek baskı gördüğünden gerek inandığından, kalplerini yarıp bakamayız, bu kişilerle görüşün, aileleriyle görüşün, yakınlarıyla görüşün, onlara etkili olabilecek kimse, onlar daha iyi bilirler, ben onlar kadar bilemem. Onlarla görüşün ve onlardan rica edin. Bu açlık grevlerini sona erdirsinler. Eğer böyle hayırlı bir iş yaparlarsa biz BDP’li milletvekili arkadaşlarımıza sadece teşekkür ederiz” dedi. Arınç, açlık grevinde bulunanlara yeni anayasa yapım sürecinin sürdüğünü anımsatarak, yeni anayasada ortaya atılan bazı düşüncelerin yanıtlarının bulunması ihtimalinin olduğunu da vurguladı.

Niğde'de sigara kaçakçılığıNiğde'de bir tırda, 11 milyon adet gümrük kaçağı makaron ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber