Başbakan Yıldırım: Belarus ile yedi anlaşma imzalandı, ortak anaokulu yapacağız

Resmi ziyaretler için Belarusta bulunan Başbakan Binali Yıldırım, iki ülkenin iş dünyasının önde gelen isimlerinin bulunduğu Belarus Türkiye İş Forumunda iki ülke arasında toplam yedi projeye imza atıldığını açıkladı.

Başbakan Yıldırım: Belarus ile yedi anlaşma imzalandı, ortak anaokulu yapacağız

Belarus-Türkiye İş Forumunda konuşan Başbakan Binali Yıldırım iki ülkenin iş dünyasına iş birliği yapılacak alanları belirleme çağrısı yaptı ve Hangi alanda ihtiyaç olduğunu belirleyecek olan sizlersin. Bize düşen görev de sizleri biraraya getirip fırsatları değerlendirmenize vesile olmaktır dedi.Mesela iletişim alanında Turkcell firmamızın burada da bir şirketi var. Faaliyetini yaygınlaştırmak için ciddi çaba içerisinde ve daha fazla yatırım yapmak gayreti içinde diyen Yıldırım, ilişkilerin her bakımdan daha iyiye gideceğini düşündüğünü aktardı.

Ziyaretinin ilk gününde iki ülke arasında altı tane anlaşma imzaladığını aktaran Başbakan Yıldırım, Yatırımların korunması, çifte verginin önlenmesi, standardizasyon, kombine taşımacılık, bilimsel ve teknik iş birliğinin artırılması alanlarında anlaşmalara imza attık

ORTAK ANAOKULU KURULUYOR

Bir anlaşmanın da eğitim ve kültür alanında gerçekleştiğini belirten Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: Dün yetişmedi bugün de bir iş daha yapıyoruz. Bu da bir kültür ve eğitim hizmeti. Belarus hükümeti tamamlanmaya yakın bir eğitim tesisini Türkiye-Belarus ortak Anaokulu şeklinde işletilmesi konusunda bize lütuf güzel bir işbirliği için imkan sundu. Türkiye-Belarus ortak Anaokuluna Maarif Vakfımız öğretmen gönderecek. Turkcell binanın eksik kalan kısımlarını 500 bin dolar yatırımla inşa edecek. Bu vesileyle Turkcelle de teşekkür ediyorum. Bu ortak anaokulu ile birlikte Belarus Türkiye arasında genç yaşta yavrularımız ortak kültürümüzü öğrenme fırsatı bulacaklar. İlişkilerimiz için bu da hayli anlamlı bir girişim dedi.

Başbakan Yıldırımın Türkiye-Belarus İş Forumundaki konuşmasından diğer bazı satır başları ise şöyle: Bir milyar dolara yaklaşan bir ticaretimiz var. İyi denebilir. Ama potansiyel bununla sınırla değil. 10 milyar dolara ulaşmak işten bile değil. Biz devletten devlete ticaret yapacak değiliz. Bunu siz yapacaksınız. Bizim görevimiz sizin sorunlarınızı çözmek. Biz bunu yapacağız sizde sonuç alacaksınız. Şimdiden daha iş birlikleri başlamış durumda.

Karla mücadele ekipmanlarının imalatı konusunda Erzurum'da firmalar var. Bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Belarus'un ziraat makinalarında, büyük iş makinalarında ciddi birikimi olduğunu biliyoruz. Üçüncü ülke pazarlarına hitap edilecek şekilde bunlar ilerletilebilir.

Türkiye otomotivde ihracatının en büyük kalemini oluşturuyor. Bunu Belarus'ta değerlendirebilir. Türkiye gerçekleştirebilir. Türkiye'nin özellikle yüksek öğretimde iş birliğini daha da ileri taşıması mümkündür. Bunları yapmanın yolu alt yapıyı daha da iyi hale getirmektir. İki ülke arasında her gün mutlaka sefer olmalı. Hava trafiğini artırmak lazım. Bir taneyle yetinmeyip daha fazla sefer olmalı. İş fırsatları oluşsun. Biz Belarus-Türkiye ilişkilerinde kazan-kazan esasına göre işlerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Tek taraflı bir kazancın geleceği olmaz. Tek tarafın mutlu olduğu ticaretten hayır gelmez. Mesela vaktiyle başlanan Viking projesi var. Bu proje bir türlü istediğimiz noktaya gelmedi Ukrayna'daki olaylardan dolayı. Kuruldu mu? Kuruldu. Yavaş ilerliyor. Su yolu geliştirebilir. Ticaretin büyümesinin önündeki engellerde daha da geriletilebilir. Ulaşım, lojistik ticaret için araçtan ibarettir. 3-5 kuruşu ticaret olarak görürsek ülkemize kötülük yapmış oluruz.

ZAFER ANITINI ZİYARET ETTİ

Belarus'un başkenti Minsk'te temaslarını sürdüren Yıldırım, Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmesinin ardından Zafer Meydanı'na gitti. Burada Minsk Belediye Başkanı Andrey Shorets tarafından karşılanan Yıldırım, tören mangasını selamladı. Yıldırım'ın, hazırlanan Başbakanlık çelengini anıta bıraktı. İki ülkenin milli marşları çalınmasının ardından tören sona erdi. Başbakan Yıldırım'a ziyaretinde, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da eşlik etti.

81 ildeki 90 bin camide şehitler için sela okunduFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminde birlik ve beraberliğin sembolü selalar, bu gece Türkiye  genelinde 90 bin camide tekrar okundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber