Bedrettin Dalan basın açıklaması yaptı

Hakkındaki yakalama kararı kaldırıldıktan sonra yurda dönen Ergenekon Davası'nın firari sanığı Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan basın açıklaması yaptı

Bedrettin Dalan basın açıklaması yaptı

Dalan açıklamada "Bu konuşmayı ülkedeki hukuk sisteminin bir an evvel düzelmesini istediğim için yapıyorum" dedi.

Dalan, "7 yıl çok zor geçti arkadaşlar. Ancak bu zorlukları kolaylaştıran yurt dışındaki özellikle Almanya'daki Türkler bana çok yardımcı oldu. Onun dışında çok yakın arkadaşlarımın bile selam vermekten telefon açmaktan korktuğu durumlar oldu. Gerçek dostlarımı bu süreçte anladım." dedi.

Yeditepe Üniversitesi Rektörlük Binası Üzeyir Garih Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Bedrettin Dalan şunları söyledi:

"Birçok yazar çizer kendine göre bana ’Ergenekon davasının firari sanığı’ dedi. Hayatımda hiçbir şeyden firar etmedim. Hayatımda hiçbir tehlikeden kaçıp kurtulmayı denemedim. Ancak bu seferki tehlike değil, bu seferki doğrudan doğruya sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ’kumpas’. Yani hukuku gayelerine alet eden, kendini hukuk adamı zanneden birtakım kişilerin kurduğu şeytani bir kumpastır. Bu kumpasın mağduru olmamak için yurt dışına çıktım. Sizi temin ederim ki, yurt dışına çıkarken bana bu kumpası kuran üst seviyedeki aklın dışında ne polisler ne savcılar, ne de hakimler, kumpasın tetikçileri olan kişiler benim tutuklanacağımı bilmiyorlardı. Ama ben çok evvelden şunu çok rahatlıkla söylüyorum 20 yıl evvelden bu işlerin bana doğru geleceğini biliyordum. Onun için yurt dışına çıkışım herhangi bir devlet görevlisinin beni uyarmasıyla değil, içinde yaşadığım son 30 yılın macerasının bana verdiği akılla yurt dışına çıktım. Bu bir hikaye değil, bu bir evrensel proje. Onun da mağdurları arasına girdik. Açık söyleyeyim mağdur olduk. Bu mağduriyetten dolayı ‘pişmanmısın’ hayır değilim. Yapmam gereken uyarı görevini yaptım. Benden bu kadar gerisi de devletimize, milletimize ait bir hadisedir."

EĞER SAVCILIK ÇAĞRIRSA ÇOK DETAYLI ANLATIRIM

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bedrettin Dalan "Size bu kumpası kuranlar hakkında sikayetçi olacakmısınız? Savcılığa ifade vermeyi düşünüyormusunuz?" şeklindeki soruyu, "Şu anda avukatım bu konuda şikayette bulundu. Eğer savcılık çağırırsa çok detaylı anlatırım. Bu kumpasın bütün detaylarını anlatırım" şeklinde cevapladı.

Ölü yunus sahile vurduBartın'ın Amasra ilçesinde yunus sahile vurdu. Yunus gömülmek üzere sahilden alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber