'Beş vakit namaz tartışılabilir' demişti

Reform yanlısı görüşleriyle tanınan yeni Diyanet İşleri Başkanı, takviminde İslamın yeniden yorumuna dair tartışmaların da bulunduğunu söyledi

Mehmet Nuri Yılmaz'ın emekliliğini istemesiyle boşalan Diyanet İşleri Başkanlığı'na atanan Bardakoğlu, "İslamiyet, modern yaşamın gereklerine göre yeniden yorumlanabilir mi?" sorusu üzerine, kurum bünyesinde oluşturulacak kurullarda, konu üzerinde çalışılacağını belirtti.İlahiyat fakülteleriyle birlikte oluşturulacak bu kurullarda, İslama dair ne gibi yorumların doğru olacağını tartışacaklarını belirten Bardakoğlu, "Bir akademisyen olarak benim, biliminin verilerini Diyanet'e taşımam gerekiyor. Önümüzdeki takvimde islam'ın yeniden yorumuna ilişkin tartışmalar da yer alıyor" diye konuştu.Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde yıllarca İslam Hukuku dersleri veren Bardakoğlu, akademisyen olarak geçmişte çeşitli açıklamalar yaptığını, ancak bunların bürokrat kimliğiyle karıştırılmaması gerektiğini de kaydetti. Diyanet İşleri Başkanlığı'na atanan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, takviminde, İslamın yeniden yorumuna dair tartışmaların da yer aldığını söyledi. İşte 3 yıl önce söyledikleri... "Günde beş defa namaz kılınır hükmü de Kuran'da yoktur ama bu Hz. Peygamber'in uygulamalarıyla ve daha sonraki Müslümanların dini hayat tecrübesiyle ortaya çıktı. Bu, İslam'ın temel ibadetidir, dört olsun, altı olsun diyen ikinci bir görüş çıkmamıştır.Turgut Özal, bu konuyu acaba üçe indirebilir miyiz diye tartışmaya açmaya hazırlanıyordu, ömrü yetmedi.Öğle ve ikindiyi, akşam ve yatsıyı bir arada kılmak o. Yani zamanları yaklaştırmak. Böyle bir şeyi herkes sorabilir. Beş vakit namaz nereden çıktı, üç olmaz mı gibi bir soru olabilir. Bu tartışılabilir. Allah'ın varlığını tartışan bir geleneğe sahibiz biz. Allah'ın varlığını, birliğini, sıfatlarını tartışmışız, farklı görüşler ortaya çıkarmışız. Tatmin olmuyorsanız, her şeyi tartışabilirsiniz...." "Kuran değişmez derken, Kuran'ın değişmeyecek olanı nedir, değişecek olanı nedir de tartışılır. Zaten bir din kıyamete kadar duracağım diyorsa bu 'beni kendi şartlarınıza, günün ve çağın şartlarına göre anlama imkânınız vardır' demektir. Kuran genel atıflar yapar. " "Devlet de, dinci kesimler de tartışılmasını istemiyor. Her ikisi de bilgilenme sonucunda otoritesinin zayıflayacağını düşünüyor..." "Müslümanlık kendi reformunu muhakkak yaşayacak. Artık dini 21. yüzyılda, bugünün şartlarında nasıl anlamalıyız, yaşamalıyız diye kafa yoran çok insan var. Reform yanlışı görüşleriyle tanınan Bardakoğlu, Neşe Düzel'in sorularını yanıtladığı, 27 Mart 2000'de Radikal gazetesinde yayımlanan röportajında da şunları söylemişti:

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber