Binali Yıldırım'ın anısı salondakileri güldürdü

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, memleketi Erzincan'da yaptığı konuşmada, ''Devlette cezasız hiçbir iş olmaz, her hizmetin bir cezası vardır. Hizmet yapmazsanız hiç kusurunuz olmaz, hiçte ceza almazsanız'' diyerek dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile olan anısıyla salondakileri güldürdü.

Binali Yıldırım'ın anısı salondakileri güldürdü

Çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere akşam saatlerinde Erzincan'a gelen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre Merkezi'nde düzenlenen, '2023 Vizyonunda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin Rolü' çalıştayına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin önemine değinen Yıldırım, engelliliği engel olmaktan çıkarmak için önemli adımlar atıldığını söyledi. 2006'dan itibaren kanunların tamamından özürlü, sakat ifadelerinin ayıklanıp tek engelli tanımı konulduğunu hatırlatan TBMM Başkanı Yıldırım, birçok mevzuatın buna göre düzenlendiğini belirtti. Yıldırım konuşmasında özel eğitim merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerinin işlerini yapmaya kalkışması durumunda sadece istihdam edeceği personelin parasını karşılayamayacağını ifade ederek şöyle konuştu:

"Elli bin insanımız bu işten ekmek yiyor. Engellilerin eğitimini yapıyor ve ayrıca, tesis, gidiş geliş yol parasıyla devleti de bu anlamda büyük bir yükten kurtarıyor. Devlet sizin kadar da başarılı yapamaz onu da söyleyeyim. Mevzuat diye bir şey var, sizde mevzuat hazretleri yok. Devletin her işinde mevzuat vardır, mevzuatın önüne geçmek zordur, bunu yapanlarda cezasız kalmaz. Devlette cezasız hiçbir iş olmaz, her hizmetin bir cezası vardır. Hizmet yapmazsanız hiç kusurunuz olmaz, hiçte ceza almazsanız. Bir gün bir genel müdür yardımcısını görevden aldım. Cumhurbaşkanı da Sayın Ahmet Necdet Sezer, geri gönderdi, iade etti. Görevden alınması uygun değildir. Türkiye'de binlerce genel müdür yardımcısı var. Merak ettim biliyor mu tanıyor mu? acaba. Randevu aldım gittim, 'Sayın Cumhurbaşkanım ben bu arkadaşı görevden aldım siz iade ettiniz. Tanıyor musunuz bu arkadaşı?' dedim. 'Yok' dedi. 'Peki niye böyle bir tasarrufta bulundunuz' dedim. 'Dosyasına baktırdım hiçbir şeyi yok' dedi. Bende işte tam onun için aldım. Adam hiçbir iş yapmamış ki bir şey olsun dosya da. Ömrü boyunca hiçbir sorumluluk almamış, hiçbir şeye imza atmamış, ne olacak dosyada. Tertemiz. Bizim Nazmi Amca vardı ayakkabıcı, muzip bir adamdı, gelen müşteriler soruyor, sağlam bir ayakkabı ver bana Nazmi amca çok sağlam olsun. O da raftan indirir bu ayakkabı çok sağlam diyordu, hiç giymezsen 10 sene giyersin derdi."

Yıldırım konuşmasında ayrıca Türkiye'nin sosyal devlet olma alanında son 15 yılda büyük mesafe kat ettiğinin altını çizerek; "Türkiye'nin toplam sosyal destekleri 2002'de 3 milyar 100 milyondu, şu an yıllık 52 milyar lira sosyal destek yapılıyor. Ancak önceki ziyaretlerden birinde yaşlı bir amca geldi, hanımı vefat etmiş evlenecek, bir türlü evlenemiyor, beni evlendir dedi. Hanımlara para veriyorsunuz kimse yüzümüze bakmıyor, evlenemiyoruz dedi. Dolayısıyla sosyal devletin de ölçüsünü, ayarını yerinde tutmakta fayda var" dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım, çalıştayın ardından Erzincan Belediyesi tarafından düzenlenen halk konserine katıldı. Yıldırım, Uğur Işılak'ın sahne aldığı konserin ardından millet bahçesi ve kıraathanesinin açılışını yaptı.

Yıldırım, "Mahalleliler Buluşuyor" programına katıldı

Yıldırım, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği baba ocağı Erzincan'daki Cumhuriyet Meydanı'nda Erzincan Belediyesince düzenlenen "Mahalleliler Buluşuyor" programının finaline katıldı.

Programda vatandaşlara hitap eden Yıldırım, havanın soğuk olması nedeniyle vatandaşları fazla bekletmek istemediğini belirterek, "Konuşmalardan ziyade herhalde burada bir müzik programı var, birbirinden değerli sanatçılar var, onları dinlemeyi tercih edersiniz. Ne diyor arifler, üç şeyde hikmet vardır: Musa'nın asası, babanın kesesi, sözün kısası." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy'un zaman zaman mahallelilerle bir araya gelerek program yaptığını, bu programların finaline kendisinin de katıldığını anlatarak, bu programlarla milletin kaynaştığını ifade etti.

Memleketine vefa borcunun olduğunu söyleyen Yıldırım, "Bu toprakların evladı, bu topraklarda gözünü dünyaya açmış birisi olarak buralara, memleketimize vefa borcumuz, hizmet borcumuz var, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak gibi görevimiz var. Erzincan benim canım memleketin, ne zaman çağırırsanız koşa koşa gelirim." diye konuştu.

Yıldırım, Erzincan'ın Türkiye'nin en güvenli şehirlerinden olduğuna işaret ederek, "Bu nedenle jandarma, polis ve bütün güvenlik teşkilatlarımıza, ordu komutanımıza terörle mücadelede verdikleri bu güzel çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Geldiği günden beri Erzincan'ın ilçelerini köylerini ihmal etmeden gezip dolaşan, sorunlarını tespit eden adeta Erzincan'ın bir evladı gibi çalışan Erzincan Valisi Ali Arslantaş'a teşekkür ediyorum." dedi.

"Çok güzel bir memleketimiz, çok asil bir milletimiz var"

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın önemine dikkati çeken Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Çok güzel bir memleketimiz, çok asil bir milletimiz var. Bu topraklar zor topraklar ama bu topraklar aynı zamanda mazlum coğrafyaların da ihtiyaç sahiplerinin de umududur. Bu topraklarda sadece ayakta kalmak yetmez aynı zamanda gönül coğrafyamızdaki milyonlarca mazlumun da hamiliğini yapmak gerekir. İlk günden beri memleket sevdasıyla ülkemizin kalkınmasında, terörle mücadelede gecesini gündüzüne katan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ülke için yaptıkları elbette unutulmaz. Kendisine yeni sistemden sonra başarılarının devamını diliyorum."

Yıldırım, millet bahçesi ve kıraathanesi açtı

Binali Yıldırım, konuşmasının ardından bir süre Uğur Işılak konserini dinledikten sonra Halit Paşa Caddesi'ne geçerek Erzincan Belediyesince yapılan Millet Bahçesi ve Kıraathanesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Programa, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, AK Parti Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır da katıldı.

Binali Yıldırımın anısı salondakileri güldürdü

Emine Bulut, adım adım ölüme böyle götürüldü!Kırıkkale’de Emine Bulut'un (38), eski eşi Fedai Varan (43) tarafından 10 yaşındaki kızları F.B.V.'nin gözleri önünde adım adım ölüme götürülmesi, mobese kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber