Bir dil öğrenmek yetmez

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul ettiği Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genç Diplomat Akademisi öğrencilerine bir dizi öğütte bulundu.

Bir dil öğrenmek yetmez

Sudan, Venezuela, Libya, Yeni Zelanda ve hemen ardından Sri Lanka’da meydana gelen olayların çok iyi analiz edilmesi gerektiğini vurgulayan Oktay, dikkatli bakıldığında hiçbir şeyin tesadüf olmadığını görüleceğini söyledi. Oktay şöyle devam etti:

“Uluslararası boyutta öyle bir sistem oluşturulmuş ki hareket alanınızı daraltıyor. Göz göre göre olana engel olamama konusu çok açık. Bizim üzerimizde de öyle bir misyon var ki ‘bana ne’ deme şansımız yok. ‘Bana ne’ diyen bir millet değiliz. Bunun bir bedeli var. Millet ve birey olarak bu bedeli ödüyoruz.”

İletişimin önemi

Ülkenin politikalarını doğru anlatacak diplomatlara ihtiyaçlarının olduğuna dikkati çeken Oktay, şu öğütleri sıraladı: “Ülkenizi anlatabilmeniz için değerlerinizi, memleketinizi tanımanız önemli. Kendi memleketinizi, değerlerinizi tanımazsanız anlatamazsanız. Görmelisiniz, yaşamalısınız. İletişim her alanda önemli ama sizin alanınızda çok önemli. ‘Bir tane dil öğrendik biz baya bir şey biliyoruz’ demek yok. O bizim nesil içindi. Siz eğer bu mesleğe girecekseniz çalışacağınız ülkenin dilini öğrenme gayretiniz olsun. Gittiğiniz ülkenin kültürüne yabancı kalmayın. İletişim kurmanın yollarını arayın. Karşılıklı kazan kazan anlayışına dayalı nasıl bir model geliştirebilirim de hem kendi ülkeme hem de bulunduğum ülkenin insanına kazanç sağlarım bunun yolunu aramalıyız.”

3 ay önce boşandığı eşini herkesin gözü önünde öldürdü!Kocaeli’nin İzmit ilçesinde 3 ay önce boşandığı eşi Ayşe Acar'ı (36) takip eden K.T. (44), silahla vurarak öldürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber