Bir madalya takıp tazminat ödesinler

“Ülkede adalet yok. Hırsızlık, yapanın yanına kâr kalıyor” diyen CHP lideri, ev sahibi olmayanları ayda 277 TL sabit taksitle ev sahibi yapacaklarını söyledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “asrın yolsuzluğu” olarak nitelendirdiği Deniz Feneri davasında Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın beraat etmesine ilişkin olarak, “İsyan etmemek mümkün değil” dedi. Mersin ve Karaman mitinglerinin ardından Ankara’ya dönüşünde özel uçağında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi::
- İSYAN ETMEMEK MÜMKÜN DEĞİL: (Deniz Feneri’ndeki beraat kararına ilişkin olarak) HSYK, kendisi için tutarlılık açısından o savcıları ve hakimleri de ihraç etmeli. Yolsuzluğu yargılamayan ve tam tersine meşrulaştıran bir adalet adalet değildir. İsyan etmemek mümkün değil. Bunlar ne hâkimdir ne de savcıdır. Bunlar yolsuzluk yapanların yanında saf tutan insanlardır. Bunların yargıda görevi yok. Adalet dağıtamaz bunlar. HSYK otursun adam gibi karar versin. Bakalım siyasal iktidarın mı etkisi var, yoksa bağımsız mı karar alıyorlar şimdi göreceğiz. Almanya’da mahkum edildiler. Almanya’da yargıç var. Yargı, adalet evrenseldir. Dünyanın her tarafında adalet aynı duygularla korunur ve savunulur. Almanya’da hâkim ne dedi, ‘Asıl failler Türkiye’de’. Asıl failler bizde beraat etti. Bence HSYK, Zahid Akman ile Zekeriya Karaman’a birer adalet madalyası taksınlar onlar, bir de tazminat ödesinler haksızlık yaptık diye. Bir bakanın (Beşir Atalay) köstebek olduğunu çıkardım, hakkımda dava açtı, tazminat davası reddedildi, saniyesi saniyesine yaptığı bütün konuşmaları verdim. Ama oradan bir şey çıkmadı. Hiçbir savcı cesaret edip soruşturma bile açmadı. Almanya’daki yargı şunu düşünecek; Türkiye’de yargı yok, adalet yok, hırsızlık yapan ödüllendiriyor, hırsızlık yapanın yanına kar kalıyor... Deniz Feneri, tam bir soygun yapıldı. Nasıl beraat verilir? Bu ülkede adalet yok. Orman kanunlarının geçerli olduğu bir ülke haline geldi.
- MENDERES’İN AİLESİNDEN BİRİSİYLE GÖRÜŞSÜN: (Davutoğlu’nun “27 Mayıs’ta CHP neredeydi” sorusuna ilişkin olarak) Davutoğlu’nu adam yerine koyup bu konuda yanıt vermem. CHP’nin tavrını öğrenmek istiyorsa, açsın İnönü’nün o dönemde yazdığı mektupları okusun. Bize inanmıyorsa Menderes ailesinden birisiyle görüşsün.
- TOKİ YANDAŞ KURULUŞ OLDU: Kirada oturan sayısı 13 yılda değişmedi. Toplu Konut İdaresi de (TOKİ) bu konuda amacına uygun konut yapımını gerçekleştiremedi. Daha çok lüks konutlara yöneldi. Bir anlamda kamu ihalelerinin yandaşlarına dağıtılmasına aracılık eden bir kuruluş haline dönüştü. Biz, ev sahibi olmayanı ayda 277 TL sabit taksitle ev sahibi yapmayı taahhüt ediyoruz. Kamu arazilerini fiyatlandırıp, bedelini konut sahibi olacaklardan almayacağız. Devlet kendi arazisini satmayacak, onun üzerine konut yapıp mülkiyetini vatandaşa verecek. Konut sahibi olmak isteyenleri devlete gelir sağlayacak meta olarak görmeyeceğiz, Projeyi hayata geçirirken illere göre konut sahibi olacak ailelerin envanterini çıkarmak gerekiyor, ondan sonra düğmeye basmak gerekiyor. Milli Emlak, arazilerin yerini çıkaracak, çalışmalara başlanacak. 4 yıllık bir süre içerisinde ailelerin büyük bir kısmı konut sahibi olacak.

Bir anda gözden kayboldu! Bir saat sonra acı haber geldiEskişehir'deki Porsuk Çayı'na düşen iki arkadaştan biri hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber