‘Bırakılmazsa sözleşme iptal edilmiş olur’

‘Bırakılmazsa sözleşme iptal edilmiş olur’

Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması yönündeki kararı değerlendiren eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen, “Derhal, en kısa zamanda serbest bırakılması gerekiyor. Bırakılmadığı takdirde Türkiye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) iptal etmiş olur” dedi.

Kararı Milliyet’e değerlendiren Türmen, şunları söyledi: “Karar serbest bırakılmasını öngörüyor. Derhal, en kısa zamanda serbest bırakılması gerekiyor. Bırakılmadığı takdirde Türkiye sözleşmeyi (AİHS) iptal etmiş olur. Avrupa Konseyi tarafından Türkiye üzerinde bir baskı söz konusu olur. Karar Demirtaş’ın tutuklu olmasının demokrasiye aykırı olduğunu söylüyor. AİHM’nin kararının ardından tutukluğun sürdürülmesi rejimle ilgili bir problem doğurur. Türkiye’de rejimin demokrasi olmadığını ve Türkiye’de demokrasi ve insan hakları bakımından standartlara uyulmadığını gösterir. Bu karar kesinleşti ama hükümet bu kararı üç ay içinde Büyük Daire’ye götürebilir. Hükümetin bu talebi, 25 kişilik komite tarafından incelenir. Kararın kesinleşmesi için ya hükümetin üç ay içinde böyle bir talepte bulunmaması gerekir ya da bu 25 kişilik komitenin reddetmesi gerekir ya da Büyük Daire’ye gider ve Büyük Daire kararından sonra kesinleşir. Karar Büyük Daire’ye gittiğinde de aşağı yukarı benzer bir karar verilir.”

Korku dolu anlar! 2 çocuğuyla yola savrulduAntalya'nın Alanya ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, takla attı. Kazada otomobili kullanan anne ve 2 çocuğu ile yanlarında bulunan 1 kişi, yola savrularak, yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber