Bu gençlik elinde pala gezmeyecek

Bugüne kadar 737 bin 800 tabletin öğrencilere verildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yıldan itibaren dağıtılacak 10 milyon 600 bin tabletin ihalesinin yapıldığını söyledi

Bu gençlik elinde pala gezmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün ATO Congresium’da gerçekleştirilen Fatih Projesi Tablet Dağıtım Töreni’ne katılarak gençlere seslendi. Erdoğan, “Bu gençlik elinde pala ile bıçakla, silahla dolaşan gençlik olmayacak. Elinde tablet bilgisayarıyla, kalemiyle, kitabıyla dolaşan bir gençlik olacak, arzumuz bu. Böyle bir bilinçle, böyle sağlam iradeyle kendini yetiştirecek, milletimize yönelecek her tehdidin karşısında dimdik durabilecek gençlik en büyük hayalimiz” dedi.
Erdoğan, dün törende yaptığı konuşmada ülke eğitim tarihinde son derece önemli bir gün yaşandığını belirterek, duyduğu heyecanı dile getirdi. 81 ilde 700 bin tablet bilgisayarın öğrencilere teslim edildiğini, bugüne kadar toplam 737 bin 800 tablet bilgisayarı öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunduklarını kaydeden Erdoğan, “İnşallah 2016’dan itibaren 4 yıl süreyle 10 milyon 600 bin tablet bilgisayarı öğrencilerimize teslim edeceğiz. Bu safhadan sonra Türkiye’de ve dışarıda üretimi yapılacak, bununla beraber ülkemiz aynı zamanda bilişim teknolojisinde bir üs olmanın, uygulama alanı olmanın da adımını atmış olacaktır. Sadece pazar değil aynı zamanda bu işin üssü haline de gelmiş olacağız” dedi.

‘Kara günler yaşadık’
Eğitimde geçmişte yaşananları anlatıp bunları da öğrencilerin bilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:
“Eski Türkiye’de büyükşehirlerde bile, örneğin ben İstanbul’da okudum, imkanlar öylesine sınırlıydı ki bu süreci tamamlamak için gerçekten çok büyük bir sabır ve azim gerekiyordu. Bir sırada üç öğrencinin oturduğu, aynı sınıfta 70 öğrencinin olduğu okullarda eğitim gördük. Okul olsa öğretmen olmuyor, öğretmen olsa kitabı, defteri bulunmuyordu. Kırtasiye önünde kuyruğa girerdik, acaba kitaplarımızı temin edebilir miyiz? Kırtasiyeci derdi ki ‘Bu kitap yok’. Şu? ‘O da yok’. Okulda abilerimizden teksir notları isterdik, saman kağıdından ilkel bir makinesi vardı. Mürekkepler birbirine karışmış, o teksir notlarını ağabeylerimizden satın almak isterdik ve abiler satmazlardı. Niye? Çünkü eseri antika durumuna düşmüştü onlar için. Çala kalem, öğretmenlerimizi dinler, notlarımızı alır ve eğitim öğretime devam ederdik. Biz bu kara günleri çocuklarımız yaşamasın diyerek, eğitim altyapısını güçlendirmek için çalıştık, çabaladık.”
Eğitimde 4+4+4 sistemine geçerek darbe döneminin ürünü haksızlıklara son verdiklerini anlatan Erdoğan, “Bakın şimdi Danıştay kararını açıkladı, ‘Ortaokulda, lisede başörtüsü serbesttir’ dedi. Danıştay’ın aldığı bu karar bir adaletsizliğin giderilmiş olmasıdır” dedi.

‘Çamur at izi kalsın’
Artık üniversitelerin öğrencinin ayağına gittiğini anlatan Erdoğan, “Bizlerin eleştiri noktasında da bir sıkıntısı yok. Bazıları diyor ki ‘Fatih Projesi sona erdi. Tablet bilgisayar dağıtımı artık yapılmayacak’.
Madem Fatih Projesi sona erdi, bugün dağıtılan 700 bin tablet bilgisayara ne diyeceksiniz? Hatta gelecek yıldan itibaren dağıtılacak 10 milyon 600 bin tabletin ihalesi de şu anda yapıldı. Buna ne diyeceksiniz? Çamur at izi kalsın mantığıyla yapılan siyasetin kimseye, en başta da ülkeye ve evlatlarımıza faydası olmaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurda döndüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine günübirlik çalışma ziyaretinde bulunduğu Rusya'nın Soçi kentinden Ankara'ya döndü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber