Geri Dön

Çadırın içinden askere ateş açıldı

Jandarmaya talimat verdiği söylenen Vali Işın, ölen Budak’ın çadırda vurulduğunu iddia etti

Çadırın içinden askere ateş açıldı

Ağrı Valisi Musa Işın seçim sürecine girilmesiyle PKK mensuplarının halkın üzerinde baskı kurup, vatandaşı korkutarak bir partiye oy toplama gayreti içerisine girdiklerini öne sürdü. 4 Nisan 2015’te Doğubayazıt Güngören köyü Kule mezrasında Abdullah Öcalan’ın doğum günü münasebetiyle müzikli etkinlik tertip edildiğini anımsatan Vali Işın, “Buraya HDP mensupları gitti ve bunların gitmesine engel olmadık” diye konuştu.
Bahar etkinliği altında bir müzikli festivali yapacaklarını düşündüklerini anlatan Vali Işın, şöyle devam etti:
“Ancak daha sonra o bölgede bulunan teröristlerin de bu etkinliğe katıldıkları ve burada konuşma yaptıklarını tespit ettik. En son 10 Nisan 2015 günü Yukarıtütek köyünde fidan ekimi ya da ağaçlandırma yapılacağı bilgisi bize gelmiştir. Aynı şekilde buraya terör örgütü mensuplarının da katılacağı bilgisini edindik.”
Işın, vatandaşın özgür iradesine ipotek konulmaması için tedbir almaya karar verdiklerini dile getirerek, “Olayın meydana geldiği günde askeri birliklerimiz Yukarıtütek köyünde tedbir almak amacıyla sabaha karşı görevlendirilmişlerdir. Oraya hareket ettiklerinde köyün yakınında çadırı fark etmişlerdir. Çadırdaki kişilerin ellerini kaldırarak dışarıya çıkmalarını anons etmişlerdir ancak içeriden bir teröristin uzun namlulu silahla ateş etmesi üzerine güvenlik güçlerimiz buna karşılık vermiştir” ifadelerini kullandı. Işın, ölen HDP eski ilçe Başkanı Cezmi Budak’ın, PKK’ya militan devşirdiğine dair ellerinde bilgiler mevcut olduğunu belirterek, “Ateş açılan çadırın içinde teröristlerin yanındayken çatışma esnasında vurulmuştur” dedi.

‘14 saat sürdü’
Teröristlerin 25 kişi olduğunu düşündüklerini belirten Işın, “Kullandıkları mermi ve mühimmatın onların üzerinde taşıyabilecek mühimmatın çok çok üzerinde olduğunu gördük. Çünkü çatışma 14 saat sürmüştür” diye konuştu.
Vali Işın, ‘Canlı kalkan olarak oraya gidenler tarafından askerler kurtarıldı, askerler orada ölüme terk edilmişti’ tarzındaki iddialarının tümü yalan ve iftiradır.”

Soruşturma başlatıldı

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde, geçen 11 Nisan’da güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çatışmanın çıktığı Yukarı Tütek köyünde sessizlik hakim. İmralı ve HDP heyetinin ardından CHP heyetinin inceleme yaptığı Diyadin’de, Cumhuriyet Başsavcılığı Yukarı Tütek Köyünde meydana gelen olaylarla ilgili olarak soruşturma başlattı.
İmralı heyeti ve HDP’nin Ağrı Milletvekili adayları Leyla Zana, Hatip Dicle, Pervin Buldan, Diyadin’in Ketenpınar Mahallesinde, operasyon bölgesine ’canlı kalkan’ olmak için giderken açılan ateşte ölen, evli ve 3 çocuk babası, BDP’nin eski ilçe Başkanı Cezmi Budak (35) için kurulan taziye çadırını ziyaret etti.
Taziye ziyaretine gelen Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık “Bizim arkadaşlarımız, kurduğumuz temaslar sonucu ki buna vali tanıktır, STK’larla, eş başkanlarımız, il ve ilçe başkanlarımız gittiler orada bedenlerini kurşunlara hedef ederek büyük bir felaketin önüne set çektirler. Orada cehennemden cennete dönüşü sağladık. Ama ne yazık ki bu ülkede cehennemden cenette dönüşü istemeyen zebaniler var” dedi.

Binalar arasında 'komşuluk' köprüsüRİZE'de, 3 bloktan oluşan apartmanlar, çatı katlarına olası yangın durumunda kaçış yolu oluşturmak için kurulan demir köprülerle birbirine bağlandı. Apartmanda yaşayanlar, kestirme olduğu için yangın köprüsünü kullanarak, komşularına misafirliğe gidip, geliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber