Çavuşoğlu'ndan İran'a sürpriz ziyaret

Hindistan'a doğru yola çıkan Dışişleri Bakanı'nı taşıyan uçak, İran'ın başkenti Tahran'a indi. Ziyareti bugün gazetecilere açıklayan Çavuşoğlu, Suriye krizini görüşmek için uçağın rotasının değiştiğini söyledi.

Çavuşoğlu'ndan İran'a sürpriz ziyaret

Geçen hafta İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'i ağırlayan Türkiye'den doğu komşusuna iade-i ziyaret geldi. Hindistan'a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ziyaret öncesi Tahran'a uğradı.

Hindistan'a resmi bir ziyaret için yola çıkan Çavuşoğlu'nun uçağı, sürpriz bir şekilde İran'ın başkenti Tahran'a indi.

Dışişleri Bakanı, sürpriz ziyareti bugün gazetecilerin sorularını yanıtlarken açıkladı. Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de krizin derinleşerek çözülemez hale geldiğini ve bu nedenle çabaları artırmak gerektiğini belirterek, "Dün gelirken Tahran'a uğramamızın sebebi de buydu. Bu konuda tekrar görüş alışverişinde bulunduk. Son derece faydalı bir durak oldu" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Orada Suriye, Irak, Yemen gibi bölgesel konuları ve ortak düşmanı olan ya da bize tehdit oluşturan PKK, PJAK gibi terör örgütlerini konuştuk. Suriye'de ateşkesin sağlanması konusunda tüm muhataplarımızla birçok platformun dışında ikili ya da çoklu görüşmelerimizi de yapıyoruz. Esasen, genel olarak konuştuğumuz bu konuları biraz daha detaylı...

Biz her zaman söylüyoruz, bölgede Suriye, Irak gibi ülkelerde sorunu çözmek için İran ve Rusya'nın rolü çok önemli ama yapıcı rolü çok önemli. Negatif rol devam ederse çatışmalar devam eder. Dolayısıyla bu rolün pozitif olması için biz de elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

İşbirliğine hazırız. Yeter ki Suriye'nin toprak bütünlüğü korunsun. Bu konuda zaten İran ile aynı düşünüyoruz. Rusya da aynı düşündüğünü bize iletmişti. Tüm bu konularda önümüzdeki süreçte birçok ülkeyle telefonda ya da yüz yüze görüşmeye devam edeceğiz. Çabalarımızı artırmamız lazım. Zaman geçtikçe sorun daha da derinleşiyor, çözülemez hale geliyor. Dün gelirken Tahran'a uğramamızın sebebi de buydu. Bu konuda tekrar görüş alışverişinde bulunduk. Son derece faydalı bir durak oldu."

KERRY İLE İKİ KEZ GÖRÜŞTÜK

Tahran'dan Hindistan'a geçen Çavuşoğlu, Yeni Delhi'de bulunduğu sırada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonda iki kez görüştü. Bakanların ana gündemi Suriye'ydi.

Türk Bakan, ilk görüşmede Münbic operasyonu sonrası PYD'nin geri çekilmesi, IŞİD ile mücadele ve Halep'teki durumu değerlendirdiklerini söyledi. Çavuşoğlu'nun verdiği bilgiye göre, silahlı Kürt unsurların Fırat'ın doğusuna çekilmesi konusunda taraflar mutabık.

Çavuşoğlu'nun Hindistan ziyareti, bu akşam sona erecek.

3 kişiyi öldüren zanlının 3 katlı evini yaktılarAdana'da sokakta gördüğü 1 kişiyi çocuklarının gözü önünde, kahvehanede ise iki kişiyi öldüren ve tutuklanan katil zanlısının 3 katlı evini yaktılar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber