Çelik: Sayımdan rahatsız olmayın

Seçim sonuçlarına itiraz süreciyle ilgili konuşan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP’ye seslenerek, ‘Farkın kapanmayacağına inanıyorsanız, sayım yapılmasından niye rahatsız oluyorsunuz?’ dedi

Çelik: Sayımdan rahatsız olmayın

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbulda bir otelde yabancı basın mensupları ile bir araya geldiği toplantı öncesi gazetecilerin seçimle ilgili sorularını yanıtladı.İtiraz sürecinin seçim sürecinin bir parçası olduğunu söyleyen Ömer Çelik, “Batı’nın pek çok demokrasisinde gayet olağan karşılanan bu süreci maalesef bazı grupların, bazı odakların sanki olağanüstü bir durum varmış gibi algılatmaya çalıştığını görüyoruz. Bu yanlış bir tutumdur” dedi. Çelik, itiraz süreciyle ilgili bir soruya da, “Gayet olağan bir durumdur, Türkiye’de her seçimden sonra siyasi partiler itiraz ederler ve bu itirazlar neticesinde bir tablo ortaya çıkar. Sonucu Yüksek Seçim Kurulu belirler” yanıtını verdi.

‘Tek oy zayi olmasın’

Tek bir vatandaşın bile oyunun zayi olmasını istemediklerini kaydeden Çelik, “Cumhuriyet Halk Partisi maalesef diyor ki, ‘Sayım yapılsa bile aradaki fark kapanmayacak, bizim elimizdeki veriler böyle’. Sayım yapılsa bile aradaki fark kapanmayacak gibi bir teze sahipseniz, sayım yapılmasından niye rahatsız oluyorsunuz? Bırakın sayım yapılsın. Tek bir vatandaşımızın bile oyu zayi olmasın ifadelerini kullandı.

Çelik, Soğukkanlı bir şekilde meseleyi yürütmek lazım. Bunu böyle partiler arası, partilerin tabanlarını oluşturan vatandaşlarımız arasında bir kavga, stres, gerilim alanı haline getirmemek lazım. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Kimse kimseye kem gözle bakmasın. Partilerimizin adları farklı olabilir ama hepimizin soyadı Türkiye Cumhuriyeti’dir. dedi. Diğer partideki vatandaşın da oyunu koruduklarını ifade eden Çelik, “Bazı yerlerde bizim heba olmuş oyumuz kayda geçiyor. Bazı yerlerde diğer partinin diğer partilerin heba olmuş oyları kayda geçiyor. Aslında buna herkesin saygı duyması gerekir. Diğer partideki vatandaşımızın da haklarını korumuş oluyoruz şeklinde konuştu.

Ömer Çelik, yürütülen süreçle ilgili çekinecek bir şeyleri olmadığını belirterek, CHP’nin İstanbul adayı sürekli olarak bu sürece bir güvensizlik doğuracak şekilde açıklamalar yaparken, biz kamera konusunu gündeme getirdiğimizde ‘vatandaşa, parti temsilcilerine güvenmiyor musunuz?’ diyorlar. Biz bunu şunun için söylüyoruz. Birisi, yürütülen süreçle ilgili bir şüphe, bir spekülasyon ortaya koyduğu zaman, bizim bu konuda çekinecek herhangi bir şeyimiz yok dedi.

Çelik, Mazbata sürecini sonuçlar ortaya çıksın, ondan sonra da yetki alalım ve hizmete başlayalım diye düşünmek lazım. Bu süreci akamete uğratıp da sürekli bir mazbata fetişizmi temelinde söylem üretmeye gerek yok. Memleket bu mazbata fetişizmiyle yeni tanışıyor. Böyle bir şey yok. Önemli olan vatandaşın iradesidir dedi.

‘Kara propagandaya yapacak bir şey yok’

Yabancı gazetecilerle ile buluşmasıyla ilgili olarak da Çelik, şunları söyledi:

“Yurt dışında çeşitli basın yayın organlarında, her seçimde olduğu gibi Türkiyedeki seçimlere ilişkin çok sayıda yorum çıkıyor. Bu yorumlar içerisinde Türkiyenin demokratik güveni takdir eden yorumlar olduğu gibi iki aşamaya ayırabileceğimiz üzerinde durmamız gereken durumlar oluyor.

Birincisi yanlış anlaşılmalardan, yeterince bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanan yorumlar, bir diğeri ise bizim yakinen tanıdığımız, kara propaganda merkezlerinin ürettiği propagandalar. Bizim görevimiz doğru bilginin verilmesi. Doğru bilgi verildiği zaman gerçek gazeteciler bunu doğru şekilde değerlendirecektir. Ama kara propaganda merkezlerine karşı yapabileceğimiz bir şey yok.”

Koyun için iddiaya girip Ercan Kurt'un öldüğünü anons ettiler!Bolu'nun Mengen ilçesinde lokanta işleten Ercan Kurt'un yanında çalışan garson, arkadaşıyla bir koyun için iddiaya girip, belediye hoparlöründen patronunun öldüğü yönünde anons yaptırdı. Öldüğüne dair anonsu duyunca soluğu belediyede alıp, sağ olduğu yönünde ikinci bir anons yaptıran Ercan Kurt, korkarak lokantaya gelen yakınlarına tek tek durumu açıklamak zorunda kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber