Cemevi ibadethane sayılmak zorunda

Eski AİHM yargıcı CHP’li Türmen, AİHM’in cemevi kararına ilişkin yapılan itirazın reddedilmesine ilişkin “Tartışma sona ermiştir, karar kesinleşti. Hükümet bu kararı uygulamak zorunda” dedi.

Cemevi ibadethane sayılmak zorunda

CHP İzmir Milletvekili ve eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, AİHM’in cemevi kararına ilişkin yapılan itirazın reddedilmesini Milliyet’e değerlendirdi. Cemevlerinin ibadethane sayılması gerektiği, bu nedenle elektrik ve su faturalarının Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılanması gerektiğine işaret eden Türmen, şunları kaydetti:
“Karar artık kesinleşti. AİHM’in 2. Dairesi, 2014 Aralık ayında oybirliğiyle karar vermişti. Sözleşmenin ayrımcılıkla ilgili 14. ve din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9. maddesinin ihlal edildiğine karar verimşti. Tarafların Büyük Daire’ye gitmesini isteme hakkı vardır ama burası bir temyiz makamı değildir. 5 kişiden oluşan panel, Büyük Daire’ye gitme talebini inceledi ve gerek görmedi. Bu karar, çok önemli bir karar. Mahkeme, cemevinin ibadet yeri olduğuna, cem yapıldığına, kutsal bir mekan olduğuna dolayısıyla ibadethane olduğuna işaret etti. Kararda, ‘İbadethanelere elektrik faturasını Diyanet ödüyor. Cemevlerine yönelik farklı işlemin dayandığı makul bir gerekçe yok’ deniliyor. Mahkeme aynı zamanda, Türk mahkemelerinin Diyanet İşleri Başkanlığı görüşüne dayandırılarak verilen kararlarının din ve vicdan özgürlüğü ihlali olduğuna, Aleviliğin bir din olmadığına ilişkin Diyanet yorumunun, devletin inançlar karşısında tarafsız olma hükmüyle bağdaşmadığına işaret ediyor.

‘Karar bağlayıcıdır’
Bu kararın sonuçları olacak. Cemevleri ibadethane midir değil midir tartışması artık sona ermiştir. Kararı uygulaması, bu ihlale yol açan durumun ortadan kaldırılmasıyla olur. Verilen haciz kararlarının da düşmesi gerekir. Tazminat talebini henüz hükme bağlamadı, onunla ilgili ayrı bir karar çıkacak. Hükümet tazminat kararı ne olursa olsun bu kararı uygulamak zorunda. AİHM kararları bağlayıcıdır ve uygulamakla yükümlüdür. Uygulaması gecikebilir ama uygulaması gerekir. Uygulanmazsa siyasi baskı artar.”

Ayrımcılık davası açılmıştı

AİHM, Cem Vakfı tarafından, diğer ibadethanelerin aksine elektrik ve su parası ödetilen cemevlerine ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla açılan davayla ilgili kararında, cemevlerini “Alevilerin ibadethanesi” olarak tanımlamış; hükümetin, resmen tanınmış ibadethaneler ile cemevleri arasındaki ayrımcılığı meşru kılacak hiçbir kanıt sunamadığı sonucuna varmıştı. Türk hükümeti ayrımcılık kararına temyiz başvurusunda bulunmuştu. Ancak AİHM, başvuruyu reddetti.

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber