CHP AK Parti'ye yerel seçim için tarih önerdi

Yerel seçimin öne alınarak 27 Ekim 2013 tarihinde yapılmasını isteyen AKP’ye, CHP 3 Kasım 2013 tarihini önerdi.

CHP AK Parti'ye yerel seçim için tarih önerdi

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 2013 yılı Ekim ayının 27’sinin pazar, 29’nun da Cumhuriyet Bayramı olduğunu belirterek, ”Arada 28’i kalıyor. İnsanlar tatili belki birleştirebilir. O yüzden 3 Kasım’ın daha uygun olacağını söyledik” dedi.

AK PARTİ VE MHP O TARİHTE ANLAŞTI

İnce, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin, yerel seçimlerin öne alınması ile ilgili olarak yaptığı ziyaretin ardından yaptığı konuşmaya, ”Bugün ciğerimiz yanmışken, 25 fakir fukara çocuğumuzu, al bayrağa sarılı olarak toprağa vereceğimiz bugün, ne yazık ki yine bir seçim konuşacağız. Bu konuşmayı yaptığım için üzgünüm” diyerek başladı.

Şehitlerin ailelerine, silahlı kuvvetlere ve millete başsağlığı dileyen İnce, Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu söyledi. İnce, Türkiye’de bir depoda oluşacak patlamayı Pakistan ve Hindistan’la kıyaslamanın doğru olmayacağını ifade ederek, ”Türkiye’nin güvenlik standartları, NATO üyesi ülkelerin güvenlik standartları ile kıyaslanmalıdır” dedi.

İnce, ”bir süredir AK Parti ve MHP arasındaki mahcup birlikteliğin, koalisyon ortaklığına dönüştüğünü” iddia ederek, şöyle konuştu: ”Biz Anamuhalefet partisi olarak seçime en hazırlıklı partiyiz. Seçimden kaçtığımız falan yok. Az önce televizyonlarda ’CHP, 3 kasımı önerdi’ yazısını gördüm. Hayır başka bir şey daha önerdik. ’İstiyorsanız hemen yapalım, 2013’ün baharında yapalım dedik.’ Tatil nedeniyle... 27’si pazar, 29’u Cumhuriyet Bayramı. Arada 28’i kalıyor. İnsanlar tatili belki birleştirebilir. O yüzden 3 Kasım’ın daha uygun olacağını söyledik.

AKP, pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da MHP ile anlaşmış durumda. Biz o metne imza atmayacağımızı ama destekleyeceğimizi söyledik. Seçimden hiç bir korkumuz yok. Türkiye yanıyor, analar ağlıyor, her gün şehit haberleri var ama bir kişinin siyasi ikbali ile uğraşıyoruz. Cumhurbaşkanı adayı kim olacak, Cumhurbaşkanı ile Başbakan anlaşacak mı, seçimler ne zaman yapılacak?... Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi ikbali, Türkiye gündeminin önündedir. Bunu doğru bulmuyoruz. Nasıl olursa Başbakan bu işten karlı çıkar, seçimi ne zaman yaparsak aynı yıl içinde olmaz? Böyle bir çalışmayı doğru bulmuyoruz.” İnce, bir yıl sonra yapılacak seçimleri şimdiden konuşmanın mantığının olmadığını belirterek, ”Mademki bir yıl seçimleri konuşacağız, o zaman gelsinler hemen yapalım. AKP ile MHP’nin bu birlikteliğine hayırlı olsun diyoruz” dedi.

-Afyonkarahisar’daki patama-

”Afyonkarahisar’da patlamayla ilgili kaza mı sabotaj mı? soruları var. Orman ve Su İşleri Bakanı, kaza olmadığını söyledi, Siz ne diyeceksiniz?” sorusuna İnce, ”Genelkurmay Başkanlığı henüz bir açıklama yapmamışken, işin uzmanı olmayan Orman Bakanı’nın böyle bir açıklama yapmasını anlayabilmiş değilim. Neye dayanarak bunu söyledi onu bilmiyorum” yanıtını verdi.

İnce, başka bir soru üzerine, Anayasa değişiklik teklifine Genel Kurul’da kabul oyu vereceklerini söyledi.

”3 Kasım için bir teklif vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine İnce, ”Onu konuşuruz. 27 Ekim’in çok uygun olmayacağını, tatilin birleşeceğini söyledik. Herhalde takvimi iyi incelememiş arkadaşlar, incelediklerinde 3 Kasım’ın daha uygun olduğunu onlar da göreceklerdir” dedi.

İnce, ”Teklife neden imza vermiyorsunuz?” sorusuna yanıt verirken, ”(Metne imza atmayacağız) dedik. Koalisyon daha net görülsün diye. Mahcup birlikteliğin gerçek koalisyon olduğunu halkımız da net görsün” diye konuştu.

Aksaray'da trafik kazasıAksaray'da 3 gün sonra düğünü olacak oğlunun düğün davetiyesini dağıtmak için akrabalarına giden baba Mehmet Mustafa Çiftçinin (56) kullandığı otomobil, önce bir TIR'a ardından da hafif ticari araçla çarpıştı. Zincirleme kazada Mehmet Mustafa Çiftçi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber