CHP’den Aleviler için 15 yasa teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 64. hükümetin de gündeminde olan Alevilere yönelik hak ve özgürlüklerin genişletilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na 15 ayrı kanun teklifi sundu.

CHP’den Aleviler  için  15 yasa  teklifi

Teklif, cemevlerinin ibadethane statüsü almasını, cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet bütçesinden karşılanmasını, şubat ayının ikinci haftasının perşembe gününün Hızır orucu tatili ilan edilmesini, zorunlu din derslerinin seçmeli hale getirilmesini, Madımak Oteli’nin Utanç ve Yüzleşme Müzesi yapılmasını ve 2 Temmuz’un Sevgi ve Hoşgörü Günü ilan edilmesini içeriyor. Teklifin gerekçesinde özetle şunlar kaydedildi: “İnanç özgürlüğü ve ibadet özgürlüğü ile inanç temsiliyeti hususunda Alevi yurttaşlarımıza ayrımcılık uygulanmaktadır. Anayasanın ve tarafı olduğumuz İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin açık hükümlerine rağmen Alevi yurttaşlarımızın ibadet özgürlüğü teminat altına alınmamıştır. Alevi inancına mensup yurttaşlarımız uzun bir zamandır inançlarını ifade etme ve ibadetlerini özgürce yerine getirme problemi yaşamaktadır. Nerenin ibadethane olup olmadığının kararının halen devlet tarafından verilmesi büyük bir demokrasi ve insan hakları ihlalidir ve laiklik ilkesi ile çelişmektedir.”

Taşlı sopalı beşik kertmesi meydan kavgası: 9 yaralı, 18 gözaltıBursa’da beşik kertmesi gençler evlenmek istemeyince aileler birbirine girdi. Her iki tarafın taş ve sopalarla birbirine girdiği sokak kavgası meydan muharebelerini aratmadı. Kameraya yansıyan sokak kavgasında 9 kişi yaralanırken, polis olaya karışan 18 kişiyi gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber