CHP’den ‘kalkınma planı’ eleştirisi... Doğmadan ölen plan güven vermez

Türkiye’nin derin bir ekonomik kriz yaşadığını, cüzdanların, tencerelerin boşaldığını, herkese güven verecek bir programa ihtiyaç olduğunu ifade eden CHP Sözcüsü Öztrak, “Daha mürekkebi kurumadan planın hedefleri kadük olmuş durumda” dedi

CHP’den ‘kalkınma planı’ eleştirisi... Doğmadan ölen plan güven vermez

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, TBMM’ye sunulan, 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’na ilişkin olarak, “Daha mürekkebi kurumadan planın hedefleri kadük olmuş durumda. Daha doğmadan ölen bir plan kimseye güven veremez, ufuk sunamaz” dedi.

Öztrak, dün CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısına, Türkiye’nin derin bir ekonomik kriz yaşadığını, cüzdanların, tencerelerin boşaldığını, herkese güven verecek bir programa duyulan ihtiyacın arttığını ifade etti. Ülkeyi yönetenlerin, milletin umutlarını yok etmeye devam ettiğini savunan Öztrak, TBMM’ye geçen yıl gelmesi gereken 11. Kalkınma Planı’nın daha yeni Meclis’e getirdiğini kaydetti. Öztrak, yaklaşık 7 aylık uygulama sonucunda 2019 programının ve bütçesinin hedeflerine ulaşılamayacağının ortaya çıktığını ifade ederek, “Bu nedenle, bu hedefleri içeren On Birinci Planın hedeflerine de ulaşmak mümkün olmayacak. Daha mürekkebi kurumadan planın hedefleri kadük olmuş durumda. Daha doğmadan ölen bir plan kimseye güven veremez, ufuk sunamaz” diye konuştu.

‘Ligden düşeriz’

Öztrak, Erdoğan’ın 2011’de, “Milli gelirimizi 2 trilyon 64 milyar dolara çıkaracağız ve Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi yapacağız” dediğini aktararak, “Tek adam oldu yine bu vaat de unutulmuş gözüküyor. İyimser hedefler tutarsa Türkiye 2023’te dünyanın en büyük ekonomileri liginde 17. sırada kalacak. Dolayısıyla işler böyle giderse ülkemiz uzun yıllar sonra 2023 yılında dünyanın en büyük 20 ekonomisi liginden düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Bu plan ülkemizin, ekonomimizin içsel dayanıklılığını artırmak yerine, ülkemiz ekonomisini dış müdahalelere karşı çok daha dayanıksız hale getirmektedir” ifadesini kullandı.

‘Çok korkmuş’

Öztrak, yeni parti iddiaları konusunda, “Türkiye’de demokrasi vardır, herkesin parti kurma hakkı vardır. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı, ‘ümmeti bölme’ falan bu tür lafları kullanıyorsa, öyle anlaşılıyor ki bu işten çok korkmuş. Milleti bölmeyi falan bırakın, ümmeti bölme noktasına kadar gitmiş” dedi.

Bin yıllık Akdamar Kilisesi'nde 360 derece 'Sanal Tur'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, eşsiz Anadolu mirasını zaman ve mekan kısıtından çıkararak tüm dünyaya tanıtma girişiminin bir parçası olarak 1100 yıllık Akdamar Kilisesine özel bir web sitesi hazırladı. Türkçe, İngilizce ve Ermenice olmak üzere 3 farklı dilde kapsamlı bilgi ve görsel materyaller sunan 'www.akdamarkilisesi.gov.tr' ziyaretçilere açıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber