Geri Dön

CHP’den SP’ye adaylık teklifi

CHP’nin, SP’nin oy potansiyelinin bulunduğu ancak milletvekili çıkaramadığı seçim çevrelerinde bu partiden isimlerin CHP listesinden aday gösterilmesini önerdiği belirtildi...

CHP’den SP’ye adaylık teklifi

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın seçimlere yönelik hazırlıkları sürüyor. 3 partinin pusulada yer alacağı, Demokrat Parti’nin de İYİ Parti listelerinden aday gösterileceği ittifakın TBMM’de çoğunluk sayısına ulaşmasına yönelik analizler üzerinden çalışmalar yürütülüyor. SP’nin de parlamentoda grup kurmasını sağlamak için farklı yöntemler değerlendiriliyor.

Hak kaybı hassasiyeti

Bu kapsamda, CHP’nin, SP’den bazı isimleri kendi listelerinden aday göstermeyi önerdiği belirtildi. CHP’nin bu önerisiyle, Saadet Partisi’nin oy potansiyelinin bulunduğu ancak milletvekili çıkaramadığı seçim çevrelerinde bazı isimlerin CHP listesinden aday olmasının teklif edildiği kaydedildi. İttifakın alacağı toplam oy ile çıkarılacak toplam milletvekili sayısı, ittifakta yer alan partiler arasında aldıkları oy oranına göre bölüştürüleceği için SP’nin hak kaybı yaşamaması konusunda hassasiyet gösterildiği ifade edildi. Ancak SP’nin henüz net yanıt vermediği, öneriyi değerlendirdiği öğrenildi.

15 vekil dönüyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye katılan ve bu partinin TBMM’de grup kurmasını sağlayan 15 milletvekilinin, partiye dönmesi için talimat verdiği öğrenildi. Bu kapsamda, 15 milletvekilinin bugün saat 12.00’de İYİ Parti’den istifa ederek CHP’ye döneceği kaydedildi. 15 ismin yeniden CHP listelerinden aday gösterilmesi bekleniyor.

Altı vekil aday olmadı

CHP’de milletvekili aday listelerinin hazırlanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Aday adaylığı başvurularının 7 Mayıs’ta sona ermesinin ardından, beş genel başkan yardımcısının aday adaylarıyla ön görüşmeleri de dün tamamlandı. CHP’nin mevcut milletvekillerinden altı ismin ise adaylık başvurusu yapmadığı öğrenildi. Bu isimlerin, İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, Adana Milletvekili Aydın Uslupehlivan, Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ile Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Hüseyin Çamak olduğu öğrenildi.

Aksaray'da tedbiren hastaneye kaldırılan 10'u Çinli 12 kişi taburcu edildiAksaray'da 'korona virüs'üne karşı tedbir amacıyla hastaneye kaldırılan 10'u Çinli 12 kişi taburcu edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber