CHP’den Topbaş’a tepki: Belge sun

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın sel felaketine uğrayan İkitelli Basın Ekspres Yolu’ndaki yapılardan geçmiş CHP’li belediye yönetimini sorumlu tutmasına CHP’den sert yanıt geldi

CHP’den Topbaş’a tepki: Belge sun

CHP Küçükçekmece İlçe Başkanı Kemal Çebi, “Bizim elimizde CHP’lilerin İkitelli bölgesini imara açtığına yönelik bir belge ve plan yok. Topbaş, bu değişiklikler konusunda belgelerle kamuoyuna anlatsın” dedi.

Yeşil alandı
Ayamama Deresi’nin geçtiği noktalarda ilk planların ANAP’lı Bedrettin Dalan döneminde 1988 yılında yapıldığını kaydeden Çebi, “Dalan’ın yaptığı planlarda dere taşkın sahaları dikkate alındı ve koruma bantları oluşturuldu. Ayamama Deresi’nin çevresi yeşil alan olarak ayrıldı. Taşkına saha dışında kalan noktalara da ‘1 emsal’ yapılaşma verildi” diye konuştu.
Dalan’ın ardından göreve gelen CHP’li Nurettin Sözen’in de Ayamama çevresine yönelik hiçbir uygulamasının olmadığının altını çizen Çebi, “Sözen, Dalan’ın bıraktığı planlara asla dokunmadı. Bölgeyi yapılaşmaya açmadı. Eğer Topbaş bunun aksini söyleyebiliyorsa 1988 planları ve mevcut planları birlikte bize ve kamuoyuna açıklasın” dedi.
Ak Partili Aziz Yeniay yönetiminin 2004 yılından bu yana iktidarda olduğunu da kaydeden Çebi, Ayamama Deresi civarındaki arsalarla ilgili Yeniay ve Topbaş tarafından yapılan “plan tadilatları” konusunda da bir açıklama beklediklerini söyledi.

‘Nazım planı yeni’
Çebi, “Ayamama’nın taşarak tahribatta bulunduğu bölgelerden Tepeüstü’nün nazım imar planı 28 Ağustos 2008’de yapıldı ve yürürlüğe girdi. İkitelli alt bölge revizyon nazım imar planı 31 Aralık 2007 tarihli. Halkalı revizyon nazım imar planı 18 Ağustos 2008 tarihlidir. Sefaköy revizyon nazım imar planı 18 Ağustos tarihlidir. Bölgenin son planları AKP tarafından yapılmıştır” diye konuştu.
Sular altında kalan Ceynak, Altur ve Milli Gazete’nin bulunduğu arsaların Dalan döneminde yapılan planlarda yeşil alan ve mezarlık yeri olduğunu belirten Çebi, daha sonra ise bunların değiştirilerek yapılaşmaya açıldığını iddia etti. Çebi, “Bunlar yanlış ise Topbaş yalanlama yapsın” şeklinde konuştu.

İş merkezine girdiler, kasayı alıp kaçtılarBAĞCILAR'da otomobil ve motosikletle bir iş merkezine gelen kimliği belirsiz 5 kişi, burada bulunan bir iş yerindeki çelik kasayı alarak kayıplara karıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber