CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan sert Kilis tepkisi

Kent merkezine düşen roketlerden dolayı 17 kişinin öldüğü Kilis'te yaşananlarla ilgili konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Top düştü roket düştü diyorlar. Sanki tesadüfen düşmüş gibi…  Roket atıldı top atıldı demiyorlar. Adam gözeterek silahını atıyor" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. CHP lideri "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları ve alkışlar eşliğinde konuşmasına başladı. Kılıçdaroğlu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulunurken "Niye IŞİD'e sessizler. Önlem alamıyorsan gideceksin. Ortadoğu'nun oyuncağı haline geldik. Dünyada alay konusu olduk" dedi. CHP lideri Kemal "Yeni Anayasa'da laiklik olmayacak' diyen TBMM Başkanı İsmail Kaharaman'a sert tepki veren CHP Lideri "Sayın Başkan sakın unutma CHP parlamentoda olduğu sürece başkanlık sistemi Türkiye’ye asla gelemez. Ortadoğu’da kan gövdeyi götürüyor hala mı ders almadın sen. Meclis Başkanı'na söylemek isterim. Ya bu devlete cumhuriyete, basın özgürlüğüne, kadın erkek eşitliğine laik devlete inan ya da o koltuğu terk et" diye konuştu.

İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

"Kilis'te yaşayanların tamamı huzursuz. Kilis şu anda Türkiye'nin bir numaralı sorunu haline geldi. her bomba veya roket atıldığında isyan etmek istiyor. Hükümetin aldığı bir önlem var. Hemen elektrikleri kesmek, interneti susturmak. Tek aldığı önlem bu. Bir şehirde yabancılar o şehrin nüfusundan daha fazla. Orada kültürel yozlaşama olabilir. Ciddi sorunlar çıkabilir, halk isyan edebilir. Arada bir protesto etmek istiyorlar o zaman da hemen TOMA’larla müdahale ediliyor. O nedenle Kilisli bağırıyor; 'Nerede bu devlet' diye. Devlet yerinde duruyor da Kilisli kardeşim soracaksın 'Nerede bu hükümet?' diye. Ortada hükümet yok. Bütün devletlerin istihbarat örgütleri cirit atıyor. Kimin ne iş yaptığı belli değil. Sınır tamamen açık. Gidip gelen belli değil. Bizim ambulanslar yaralıları alıp getiriyor. IŞİD'lileri Türkiye'de tedavi ediyorlar. Tedavi ettikten sonra tekrar kendi ülkelerine göndertiyorlar. Buna tanık olan milletvekillerimiz var. Kilisli hastanede sağlık tedavisi göremiyor. Suriyelilere hizmet veriliyor. Elbette verilsin. Ama bu tablo Kilislilerin kaldırabileceği bir tablo değil. İki üç evlilik çok evlilik çıkmış. Kadına yönelik şiddet artmış durumda. Aile kurumu derinden sarsılıyor.

KİLİS'TE YAŞAYANLARIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMIYORSUN ÇEKİLECEKSİN HÜKÜMETTEN

Sen Kilis'te yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayamıyorsun. O zaman çekileceksin bu hükümetten. Yapamıyorsan gideceksin. Ortadoğu'nun oyuncağı haline geldi. 'Kimse Türkiye'nin gücünü test etmesin' diyorlardı. Şimdi kokudan bu lafı da edemiyorlar. Çünkü artık dünyada alay konusu oldular.

KİLİS'TE SURİYELİLER İŞ YERİ AÇIYOR VERGİ ÖDEMİYORLAR

Kilis'te Suriyeliler iş yeri açıyorlar. Vergi ödemiyorlar. Sigorta kayıtları yok prim ödemiyorlar. Kilisli nasıl rekabet edecek? Kilisliler haklarını aramak istediklerinde TOMA ile müdahale ediliyor.

KİLİS'TE ÇİÇEK HASTALIĞI ÇIKMAYA BAŞLADI

Kilisliler, Türkiye'de Çiçek hasatlığı bitmişti. Kilis'te Çiçek hastalığı çıkmaya başladı. Ne olacak oradaki evlatlarımız?

TOP DÜŞTÜ, ROKET DÜŞTÜ DİYORLAR. ATILDI DEMİYORLAR. SANKİ TESADÜFEN BİR DÜŞME OLMUŞ

Top düştü, roket düştü diyorlar. Atıldı demiyorlar. Sanki tesadüfen böyle bir düşme olmuş. Adam gözeterek silahını atıyor. AKP'nin bakanı da yakına düşünce derhal Kilis'i terk ediyor. Kilisliler nereye gitsin. O kaçtı geldi Ankara'ya Kilisli nereye gitsin? Türkiye'de istihbarat yok. Olsaydı, Ankara'da, İstanbul'da bomba patlar mıydı? Bunların baş sorumlusu AKP hükümetidir. CHP iktidarında hiçbir ülkeyle düşmanlık içinde olamayacağız. ABD, Rusya, Suriye… ile dost olacağız. 'Yurtta barış dünyada barış' diyeceğiz.IŞİD'e ses çıkarmamalarının nedeni onlara silah göndermeleridir. Silahları Bayırbucak Türkmenlerine gönderiyoruz diyorlar. Tırların gittiği yer ayrı. Onların yaşadığı yer ayrı.

KAVGADAN KİM KAR ELDE ETTİ?

Adana’da patates üreticisi “AKP’ye oy verim ellerim kırılsaydı” diyor. Kardeşim senin ellerin kırılmasın ama bir daha AK Parti'ye oy verme. Rusya’ya marul göndermişler. Rusya geri göndermiş. Ben neden diyorum CHP bütün ülkelerle barış içinde yaşayacaktır diye. Kavgadan kim ne kar elde etti?

“2013’TE GAZZE’YE GİDECEĞİM DEMİŞTİ TIK YOK”

23 Mart 2013’te Nisan’da Gazze’ye gideceğim demişti. Tık yok. Mayısta gideceğim dedi. Yine tık yok. 14 Mayıs 2013’te, “Gazze’ye gideceğim ama hele bir bakalım. Gitme diyenleri de çok şık bulmuyorum” demişti. 3 yıl geçti aradan Gazze’ye gidebildi mi gidemediler. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı "Gideceğim" diyorsa gitmeli. Gidemiyorsa kimseye kabadayılık satmasın.

“TÜRKİYE, FİLİSTİN TAHHÜDÜNÜ YERİNE GETİRMEDİ”

19 Nisan’da dünya bankasının Filistin’e yardım raporu açıklandı. Diyor ki 3,5 milyarlık yardım taahhüdünde bulunulmuştu. ABD ve Avrupa ülkeleri taahhütlerini ödemiş. Taahhütlerini yerine getirmeyenler Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye. Zarrab’ın dağıttığı rüşvetlerin yarısını verse Taahhüdünü yerine getiriyor. Emin olun bunları yatacak yeri yok. Yalan üzerine politika oluşturuyorlar.

KARAMAN OLAYI

Bu olay sonuçlandı diye kimse düşünmesin. O evlatlarımızın ahını yerde bırakmayacağız. Bu dosya kapanmaz. Bu dosya kapanmaz. Kapattırmayacağız. Herkese sesleniyorum o çocuklar bizim evlatlarımız. Onlara yapılan muameleyi asla unutmayacağız. Ortam hazırlayan dernek ve vakıfları da unutmayacağız. "Ensar’ın Kaimder’in ne kabahati var?" diyorlar. Çok kabahati var. Sen kaçak yurt açtın. Ve o evlerde ne idüğü belirsiz adamları çalıştırdınız.

“ENSAR’I SAVUNAN AVUKAT BİZİ DOĞRULADI”

Bu davaya katılan Ensar’ı savunan bir avukat var ama bizi doğruluyor. Diyor ki, “Çocukların kalacağı yurt yok. Sadece Karaman’da değil Türkiye’nin her tarafında bu sorun var…” 10 binin üzerinde kaçak yurt var. Bir günde bunların hepsi ortaya çıkabilir. Sadece öğretmen sınıfta soracak, “Nerede kalıyorsunuz” diye. Bu arkadaş diyor ki “Aileler kendi aralarında para toplayacak bu evleri tuttular.”Yahu zaten fakir fukaranın çocukları bu evlerde kalıyor. Ensar’ı korumak için kılıf hazırlıyor kendince. İmam hatip okulu müdür yardımcısı diyor ki: Öğrencilerimiz Ensar ve Kaimder’in evlerinde kalıyor… Hatta bu aileler demiş ki sadece daire değil bütün apartmanı tutalım. Yani kargaların güleceği şey…

“NAMUSLU BİR ADAMSAN AÇIKLA”

Ve bu avukat arkadaş diyor ki yine, Ensar ve Kaimder’in bu evlerle ilişkisi kurumsal değil. Sadece bağış alıp bu evlere veriyorlar. Bazı CHP’li belediyelerde de böyle bir olay var. Şimdi ben bu avukata soruyorum namuslu bir adamsan hangi belediyemiz bunu yapıyor açıkla bakalım… Bütün annelere sesleniyorum size sözüm var bütün evlatlarımızı koruyacağız. CHĞ iktidarında 1 yıl içinde öğrenci yurdu sorunun çözeceğimize söz veriyorum…

ERGENEKON KARARI

Ergenekon davası sürecinde 100 binden fazla telefon izlemeye alındı. 60 bin telefon dinlendi. 43 bin kişi hakkında takibat yapıldı. Ergenekon davası dosyaları ekleriyle beraber 64 milyonu aştı. 7 kişi ifade vermeden bir başka 7 kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Bütün bunlar olurken AKP zil takıp oynadı. Türkiye bağırsaklarını temizliyor dediler.Türkan Saylan gibi bütün hayatını bu ülkenin çocuklarına adamış bir kadının evini bastılar. İlker Başbuğ’u terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmakla suçladılar. Aklın alacağı şey değil. Ergenekon’un kasası dediler Kuddusi Okkır. Cenazesinde ailesi araç bulamadı. Bizim CHP’li belediyeler yardım ettiler. Fatih Hilmioğlu içerideyken çocuğu öldü, evinde ağlamasına bile izin vermediler. Bunlarda vicdan yok. Antika silaha suikast silahı diye dosyaya koydular…Bir Silivri edebiyatı oluştu. Önümüzdeki günlerde belki de bu edebiyatın sinema versiyonu başka versiyonları ortaya çıkacaktır. Bu olay AKP’nin Türkiye’ye yaptığı bir kumpas olayıdır. Başbakan kendi aracını savcıya tahsis etti. "Ben bu davaların savcısıyım" dedi. Şimdi soruyorum "Sayın savcı neden konuşmuyorsun?" Savcı dut yemiş bülbüle döndü.

BU ÜLKENİN AYDINLARINI HAKİMLERİNİ SUBAYLARINI VERDİN

Ve şunu dedi “Ne istediniz de vermedik.” Bu ülkenin aydınlarını hakimlerini subaylarını istediler sen de verdin.. Sayın diktatör bozuntusu bizim bilmediğimiz daha neleri verdin… Harp akademilerinde diyor ki başta şahsım olmak üzere tüm ülke yanlış yönlendirildi. Sevsinler senin şahsını. Biz yanlış yönlendirilmedik… Bizi kandırdılar diyor. İyi de kim onları bu görevlere getirdi. Sen bu muhasebeyi yaptın mı. Asla yapmadı. Bunların dini imanı ahlakı insanlığı yok. Masum bir insanı yılarca hapiste tutacaksınız. Çıkıp ör diyeceğinize “efendim bizi kandırdılar.” Siz çocuk musunuz…

TBMM BAŞKANI’NIN SÖZLERİNE SERT TEPKİ

Sayın Başkan sakın unutma CHP parlamentoda olduğu sürece başkanlık sistemi Türkiye’ye asla gelemez. Bir şey daha söylemiş, “Yeni anayasada laiklik tarifi olmamalı” diyor. Emin olun bunlar laikliğin ne olduğunu da bilmiyorlar. Laiklik bütün inançların güvencesidir. Laiklik din ve vicdan özgürlüğü demektir. Güvencesi demektir. Kim neye inanırsa başım üzerine. Laiklik devletin dini istismar etmemesi demektir. Devlet etnik kimlik ve inanç konusunda kör olmalıdır. TC vatandaşıysa başımızın üzerine der… Laik devlet budur… Laiklik toplumsal barışımızın en temel güvencesidir. Ortadoğu’da kan gövdeyi götürüyor hala mı ders almadın sen. Laiklik aynı zamanda dinin siyasete alet edilmemesidir. Din kutsal bir şeydir. Oraya siyaset kurumu müdahale edemez. Laiklik aynı zamanda tasavvuf kültürünün de güvencesidir. Laiklik eşitliğin de güvencesidir. Laiklik insan olmaktır. İnsana saygı duymaktır.

YA LAİK DEVLETE İNAN YA DA O KOLTUĞU DEVRET

Biz ne diyorduk. Anayasanın ilk dört maddesi değiştirilemez. Cumhuriyet Mustafa Kemal’in söylemiyle, “kimsesizlerin kimsesizi” demektir. Laiklikten rahatsız. Diyorlar ya ilk dört maddeyi de değiştireceğiz. Ülkesiyle milletiyle bir bütündür… Dili Türkçe neyi değiştireceksin. Milli marşı istiklal marşıdır. Bayrağı ay yıldızlı al bayraktır. Gurur duyuyoruz neyi değiştireceksin. Başkenti Ankara’dır. Ne sıkıntınız var? Meclis Başkanı'na söylemek isterim. Ya bu devlete cumhuriyete, basın özgürlüğüne, kadın erkek eşitliğine laik devlete inan ya da o koltuğu terk et…

Bolu'da şüpheli çanta alarmıBolu'da, kentin en işlek meydanında unutulan sırt çantasını görenler durumu polise bildirdi. Çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından bomba imha uzmanınca fünye ile patlatılan çantanın içinden defter ve kitap çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber