CHP neden kaybetti?

Aslı Aydıntaşbaş yorumluyor... CHP neden %30 olamadı?

MHP’nin barajı geçeceği, Ak Parti’nin üç aşağı beş yukarı 2007’deki oylarını muhafaza edeceği biliniyordu.

Bana göre bu seçimdeki en ilginç soru, CHP’nin yüzde 30 hedefine ulaşıp ulaşamayacağıydı.

Ve CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin dört bir köşesindeki mitinglerine rağmen %26’da kaldı.

Peki neden?

Önce teşkilatlar.

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu olağanüstü bir performans gösterdi, ancak teşkilatlar sınıfta kaldı.

Her iki partinin kampanyasını da izlemiş bir olarak öncelikle Ak Parti’nin CHP’den fersah fersah daha sıkı çalıştığını, teşkilatların daha profesyonel ve organize olduğunu belirteyim.

Bunu sadece iktidar partisi olmanın verdiği maddi imkanlarla açıklamak mümkün değil.

AKP’liler, iPad’leriyle, Blackberry’leriyle, sürekli yaptıkları kamuoyu yoklamaları ve perde arkasında Erdoğan’ın yanından bir saniye bile ayrılmayan genç danışman kadrolarıyla oldukça hatasız ve profesyonel bir kampanya yürüttüler.

Kısacası “Yeni CHP” söylem açısından tuttu, Kılıçdaroğlu oylarını anlamlı bir biçimde yükseltti ama kadroları sınıfta kaldı.

İkinci ve daha önemli neden, CHP insanların vicdanına, Ak Parti ise kesesine hitap etti.

“Türkiye büyüsün, İstikrar Sürsün” sloganı, son dönemde duyduğum en akıllıca sloganlardan biriydi.

Seçim sürecinde hem CHP hem de AKP’lilerle dolaştım. CHP’li adaylar genelde demokrasiden, baskılardan, telefon dinlemelerden söz etti.

Vicdanlara hitap ettiler, demokrasi için oy istediler. AK parti kampanyası ise tamamen seçmenin günlük hayatını etkileyen somut projeler ve kazançlarla ilgiliydi.

“Bakın son dekiz yılda ne çok hizmet yaptık. Aman haaa durumunuz fena değil, dikkat edin bozmayın!” mesajı verildi. İzmir’de yeni limandan, Diyarbakır’da sosyal yardımlardan, İstanbul’da tünellerden, çılgın projelerden söz ettiler. Ve anlaşılan o ki, seçmen de buna cevap verdi.

Türkiye-Rusya ortak bildirisiDışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tel Abyad ve Rasulayn'ı içine alan mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki statükonun muhafaza edileceğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber